poniedziałek, 13 marca 2023 10:26

W Wieliczce rusza pierwszy w Polsce ekologiczny budżet obywatelski

Autor Artykuł zewnętrzny
W Wieliczce rusza pierwszy w Polsce ekologiczny budżet obywatelski

W Gminie Wieliczka rozpoczął się nabór wniosków do Ekologicznego Budżetu Obywatelskiego „Zielony Milion”. O tym jak będzie realizowany mówi burmistrz Artur Kozioł.

Panie burmistrzu, jakie projekty będą realizowane w ramach Ekologicznego Budżetu Obywatelskiego „Zielony Milion”?

– Jak sama nazwa wskazuje „zielony” Budżet Obywatelski w całości dotyczyć będzie projektów związanych z szeroko rozumianym obszarem ekologii i ochrony środowiska. Temat niezwykle istotny dla mieszkańców naszej gminy, co wielokrotnie podkreślają. Zachęcamy do zgłaszania projektów, które obejmują między innymi tworzenie miejsc zielonych, łąk i skwerów kwietnych, małą retencję itp. Jednym słowem, wszystkie „zielone” tematy. Nie będę podpowiadał, gdzie i co należałoby zrealizować, bo to przecież obszar, w którym decydować będą sami mieszkańcy. Budżet Obywatelski jest doskonałym przykładem samorządności – to my sami decydujemy o miejscu, w którym mieszkamy, bo to właśnie my, jako mieszkańcy, jesteśmy najlepiej zorientowani w naszych własnych potrzebach. A na ich realizację dysponujemy budżetem w wysokości jednego miliona złotych. Trzeba też pamiętać, że koszt jednego projektu nie może przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych, a każdy mieszkaniec może złożyć dowolną liczbę propozycji, pod którymi należy zebrać co najmniej 10 podpisów.

Ekologiczny Budżet to zupełnie nowy projekt w skali całej Polski?

– Zgadza się. Nasz wielicki projekt jest jednym z pierwszych tego typu w kraju. Jest jeszcze coś, co koniecznie trzeba podkreślić - jesteśmy pierwszą gminą w całej Polsce, która zastosuje innowacyjny sposób przeliczania głosów, dający szansę także mniejszym projektom. Te w tradycyjnym większościowym sposobie liczenia  zazwyczaj mają mniejsze szanse powodzenia.

Skąd ta nowa metoda?

– To kolejny przykład na udaną współpracę ze środowiskiem naukowym, jaką realizujemy w Wieliczce. „Metoda równych udziałów” opracowana została przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej we współpracy z naukowcami Harvardu. Wzór do obliczeń jest dosyć skomplikowany, ale całość oczywiście wykonają komputery. Co zaś najważniejsze – dzięki temu – o czym wspomniałem już wcześniej – również te małe projekty, które zazwyczaj ginęły w tego rodzaju głosowaniach, dzięki nowej metodzie będą miały szansę na realizację. Jeśli ta metoda sprawdzi się w Wieliczce, zostanie prawdopodobnie zastosowana przy głosowaniach nad Budżetem Obywatelskim w innych rejonach kraju.

Do kiedy i w jaki sposób można składać wnioski?

– Wnioski można składać do 24 marca. Jako że wspieramy działania ekologiczne, można to czynić wyłącznie w najbardziej ekologiczny sposób, czyli drogą elektroniczną. Specjalnie do tych celów utworzono stronę zb.wieliczka.eu. Wnioski zostaną zweryfikowane do 30 marca, kolejnego dnia nastąpi prezentacja przyjętych projektów. Głosowanie odbędzie się w dniach 3- 21 kwietnia. Jego wyniki poznamy 28 kwietnia. Wybrane projekty realizowane będą pomiędzy majem a październikiem 2023 roku. Dodam, że w ostatnim głosowaniu na BO wzięło udział około 13 tysięcy mieszkańców naszej gminy, co stanowi 23 proc. wszystkich zamieszkujących. Z roku na rok te liczby się zwiększają, mam więc nadzieję, że i w tym roku będzie nas – zainteresowanych wpływem na otaczającą nas rzeczywistość, jeszcze więcej.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka