wtorek, 7 lutego 2023 11:56

PKP Intercity obniża ceny biletów. Znamy cenę za przejazd do Warszawy

Autor Tomasz Stępień
PKP Intercity obniża ceny biletów. Znamy cenę za przejazd do Warszawy

Bilety jednorazowe, bilety odcinkowe, Karty Intercity, a także opłaty za przewóz rowerów, psa oraz bagażu będą tańsze. PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów.

Po fali krytyki, jaka pojawiła się w mediach po ogłoszeniu w styczniu podwyżek cen biletów na przejazdy pociągami, PKP Intercity poinformowało dziś o tym, że ceny zostaną obniżone. Jak informuje spółka będzie to możliwe m.in. dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok z Ministerstwa Infrastruktury. – Zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC (świadczenia usług publicznych - przyp. red.) pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego przede wszystkim rosyjską agresją na Ukrainę oraz tzw. putinflacją – informuje Intercity. Zakup energii elektrycznej to największy koszt spółki. Jeszcze w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie aż 1,5 mld zł brutto, czyli trzy razy więcej.

Według nowych cenników ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu, sprzed 11 stycznia. Nowe ceny zaczną obowiązywać od 1 marca 2023 roku. I tak bilet z Warszawy do Krakowa będzie miał w pociągach TLK cenę bazową 68 zł. W kategorii Express InterCity (EIC) - 149 zł, a w Express InterCity Premium (EIP) - 169 zł.

W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych.

fot: Wikipedia/Jakub Hałun


Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka