piątek, 24 września 2021 11:54

"Pod żadnym pozorem nie klikaj na linka". SMS-owy cyberatak pod pretekstem kwarantanny. Wśród ofiar - krakowski radny

Autor Marzena Gitler
"Pod żadnym pozorem nie klikaj na linka". SMS-owy cyberatak pod pretekstem kwarantanny. Wśród ofiar - krakowski radny

SMS z treścią: "Zostałeś skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny" to cyberatak - ostrzega GIS. Jedną z ofiar oszustwa jest krakowski radny Łukasz Wantuch.  "Pod żadnym pozorem nie klikaj na linka" - apeluje.

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie przed cyberatakiem. Jak się okazało, wiele osób otrzymuje obecnie SMS-y od nadawcy Kwarantanna. To próba wyłudzenia danych osobowych i atak na nasze telefony. Komunikat GIS opublikowały też strony policyjne. "Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy „Kwarantanna”, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej. Otwarcie linku może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu." - czytamy w ostrzeżeniu.

Przed fałszywymi SMS-ami GIS ostrzega też na Twitterze: „Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron” – apeluje GIS.

Niestety, wiele osób odruchowo odczytuje wiadomość i klika w link. O tym, że padł ofiarą oszustwa poinformował też na Facebooku krakowski radny Łukasz Wantuch.  
"Jeżeli dostałeś takiego smsa, pod żadnym pozorem nie klikaj na linka. Ja niestety tak zrobiłem" - napisał w poście i załączył screeny otrzymanej wiadomości.

Jeżeli dostałeś takiego smsa, pod żadnym pozorem nie klikaj na linka. Ja niestety tak zrobiłem.

Opublikowany przez Łukasza Wantucha Czwartek, 23 września 2021

fot. poxabay

Polska

Polska - najnowsze informacje