wtorek, 2 maja 2023 16:52

Pogoda w niczym nie przeszkodziła. Tłumy w krakowskim Parku Bednarskiego

Autor Patryk Trzaska
Pogoda w niczym nie przeszkodziła. Tłumy w krakowskim Parku Bednarskiego

Setki mieszkańców i mieszkanek Krakowa spędzało majówkowy czas wolny w nowo otwartym Parku Bednarskiego. Największym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw oraz... biegające między drzewami wiewiórki.

Rewitalizacja Parku Bednarskiego jest jednym z najbardziej jaskrawych przykładów problematycznych inwestycji. W zabytkowym otoczeniu Zarząd  Zieleni Miejskiej postanowił dokonać rewolucji. Skala proponowanych zmian była tak duża, że gdy pojawiły się pierwsze wizualizacje,  mieszkańcy myśleli, że jest to jakaś pomyłka i grafiki dotyczą zupełnie  innego miejsca. W zielonym zakątku, którego atutem były meandrujące  ścieżki oraz urokliwe łąki, postanowiono wylać dużą ilość betonu oraz  postawić setki metrów ogrodzeń, a drzewa kolidujące z nową wizją miały  zostać wycięte. Usilnie forsowana przez ZZM koncepcja wywołała duże protesty.

Finalnie doszło jednak do kompromisu, a Park Bednarskiego, który przez  wielu jest nazywany zieloną perełką Podgórza, w zeszłym tygodniu po długiej modernizacji został ponownie otwarty. Jak bardzo na to czekali mieszkańcy Krakowa widać, jak na dłoni.

W drugi dzień majówki, do Parku Bednarskiego ściągnęły prawdziwe tłumy. Na tak olbrzymiej przestrzeni krakowskiej natury, każdy znalazł coś dla siebie. Ławeczki wypełniły się miłośnikami czytania książek na wolnym powietrzu, a ścieżki tymi, którzy kochają przejażdżki na rolkach czy rowerze. Niekwestionowaną atrakcją był jednak plac zabaw, na którym bawiło się setki najmłodszych krakowianek i krakowianów. Dużo atrakcji dostarczyło również... szukanie biegających pośród drzew wiewiórek.

Atmosfera na miejscu była tak dobra, że wiele osób zdecydowała się zostać w parku, pomimo popołudniowego załamania pogodowego.

foto. Patryk Trzaska

Kraków

Kraków - najnowsze informacje