21 lipca Rynek Główny w Krakowie stał się niebieski od policyjnych mundurów. Święto Małopolskiej Policji, które przyciągnęło mieszkańców i turystów, połączyło oficjalne uroczystości z piknikiem edukacyjnym i licznymi atrakcjami dla całych rodzin.
Oficjalne uroczystości i awanse
Poniedziałkowe obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji małopolskich funkcjonariuszy w bazylice Mariackiej. Później na Rynku Głównym odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. W sumie awanse otrzymało ponad 1200 policjantów, a 110 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie. Najwięcej z nich – 44 – trafi do Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
– Wypowiedzenie słów przysięgi to podniosła chwila. Od tej pory zmienia się wiele nie tylko w życiu nowo przyjętych policjantów, ale także ich bliskich i przyjaciół – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Tegoroczne obchody były także okazją do nadania sztandaru Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu Policjantów województwa małopolskiego. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów przy dźwiękach orkiestry policyjnej z Wrocławia.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.






Piknik edukacyjny i atrakcje dla rodzin
Równolegle z oficjalnymi uroczystościami, od godz. 10.00 do 17.00, zarówno na Rynku Głównym, jak i Małym Rynku, trwał piknik z tematem bezpieczeństwa w tle. Przygotowano liczne strefy tematyczne, w których mieszkańcy mogli nie tylko poznać kulisy pracy policjantów, ale także skorzystać z porad, pokazów i warsztatów.
W strefie edukacyjnej prezentowano m.in. zasady działania numeru alarmowego 112 i pracy służb dyspozytorskich. Urząd Miasta Krakowa promował program „Bezpieczny Kraków”, a Narodowy Bank Polski przygotował stoisko dotyczące zabezpieczeń banknotów i wystawę monet. Nie zabrakło też informacji o cyberbezpieczeństwie i konkursów z nagrodami.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej promowali bezpieczne zachowania na drogach. Można było obejrzeć radiowozy i motocykle, przetestować narko- i alkogogle, a dzięki współpracy z Moto Parkiem Kraków – doświadczyć działania symulatora dachowania. Dla najmłodszych przygotowano miasteczko ruchu drogowego.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.








Służby mundurowe i rekonstrukcje historyczne
W trakcie pikniku zaprezentowały się także inne służby – straż pożarna, straż graniczna, GOPR, straż miejska i pogotowie ratunkowe. Odwiedzający mogli zobaczyć sprzęt używany w codziennej służbie oraz uczestniczyć w pokazach pierwszej pomocy i ratownictwa.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska techników kryminalistyki, gdzie można było samodzielnie ujawniać odciski palców i poznawać metody zabezpieczania śladów. Uczniowie klasy mundurowej XXV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie zademonstrowali techniki interwencji, a Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Oświęcimia przybliżała historię Policji Państwowej sprzed 1939 roku.
Ciąg dalszy pod galerią zdjęć.







Zdrowie, relaks i przyroda
Na Małym Rynku pojawiły się również strefy poświęcone zdrowiu i wypoczynkowi. Można było wykonać badania profilaktyczne, skorzystać z porad dietetycznych i zdrowotnych oraz oddać krew w mobilnym punkcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. TAURON Arena Kraków przygotowała warsztaty antystresowe prowadzone przez trenerki Centrum Dobrego Życia.
Leśną przestrzeń edukacyjną zorganizowały Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i lokalne nadleśnictwa. Odwiedzający mogli odkrywać tajemnice lasu, poznać „bibliotekę drewna” – czyli ksylotekę, i zagrać w leśne koło fortuny. Wodociągi Miasta Krakowa promowały picie „kranowianki” i umożliwiły zwiedzanie specjalistycznego pojazdu sieci wodociągowej. Atrakcją była również strefa Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport.
fot. MUW