wtorek, 17 maja 2022 14:47

[WIDEO] Patoparkowanie na Wincentego Pola w Wieliczce. Policja i straż miejska bezradna

Autor Marzena Gitler
[WIDEO] Patoparkowanie na Wincentego Pola w Wieliczce. Policja i straż miejska bezradna

Czytelnik przesłał nam film pokazujący nieprawidłowo zaparkowane samochody na ulicy Wincentego Pola w Wieliczce. Z informacji wynika, że to stały problem. Sprawdziliśmy, jakie działania podjęła Straż Miejska w Wieliczce i miejscowa Policja w sprawie kierowców, którzy blokują ruch na tej ulicy.  

Wincentego Pola w Wieliczce to ulica położona na tyłach Kampusu Wielickiego, największego kompleksu szkół w powiecie wielickim. W pobliżu są też przedszkola i poradnie. Ulica jest wygodnym skrótem od ul. Piłsudskiego do ul. Asnyka i dalej do centrum Wieliczki, ale jak okazuje się, że przejechać, a nawet przejść nią nie jest łatwo.

Na opublikowanym w serwisie YouTube filmie widać auta blokujące całą szerokość chodnika, albo pozostawiające pieszym wąskie zaledwie przejście. Parkujące po obu stronach ulicy samochody utrudniają też przejazd kierowcom, tak, że nie mogą się wyminąć. W korespondencji z Głosem24 autor filmiku dodał zresztą, że złożył wniosek o zrobienie ulicy Wincentego Pola częściowo jednokierunkowej.

O interwencje na tej ulicy zapytaliśmy Straż Miejską w Wieliczce, której jednym z zadań jest troska o porządek w miejscach publicznych. Czy często wystawia tu mandaty? "W 2021 roku na ul. Wincentego Pola zostało nałożonych mandatów na łączną kwotę 1900 zł, skierowano 2 wnioski do Sądu o ukaranie. W roku 2022 nałożono mandatów na kwotę 800 zł (do 20 kwietnia 2022 - przyp. red.) oraz prowadzono czynności sprawdzające w stosunku do 3 sprawców" - poinformował Kazimierz Hankus, Komendant Straży Miejskiej w Wieliczce. Zapytaliśmy też, kiedy jest najwięcej nieprawidłowo parkujących samochodów. "Co do geografii i struktury popełnianych wykroczeń we wskazanym rejonie, informuję iż najwięcej naruszeń obowiązujących przepisów odnotowuje się od poniedziałku do piątku w godzinach funkcjonowania Campusu Wielickiego. Dynamika wykroczeń jest zmienna w zależności od pory roku i planowanych imprez na terenie miasta i gminy Wieliczka" - dodał komendant Straży Miejskiej.

Warto dodać, że wielicka Straż Miejska do obsługi interwencji zgłaszanych przez mieszkańców oddelegowała w sumie 12 strażników miejskich, z podziałem na dwie zmiany dziennie, oraz 3 dyżurnych na dwie zmiany na Stanowisku Kierowania i obsługi interesantów. Jak informuje Kazimierz Hankus, strażnicy miejscy pracują codziennie (7 dni w tygodniu, łącznie z sobotą i niedzielą) oraz dodatkowo biorą udział w zapewnieniu porządku podczas wszelkich imprez organizowanych na terenie miasta i gminy Wieliczka - czyli w 29 sołectwach. W czasie pandemii ich głównym zadaniem było kontrolowanie zasad przestrzegania kwarantanny oraz przewożenie osób zakażonych do ośrodków izolacji. Robili to również w patrolach z Policją. W roku 2021 roku zajmowali się też dostarczaniem posiłków i leków dla podopiecznych Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wieliczce oraz przewozem osób uzależnionych do ośrodków pomocy - dodał komendant. Jednym słowem zadań dużo, a ludzi do ich realizacji za mało. Może stąd tak niewiele mandatów dla blokujących przejazd i przejście na ul. Wincentego Pola?

Większych problemów nie widzi też wielicka Policja. "Jeżeli chodzi o ul. Wincentego Pola i poruszony problem dotyczący nieprawidłowego parkowania informuję, iż w 2021 roku do Dyżurnego  Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce wpłynęło 5 zgłoszeń dotyczących niewłaściwego parkowania oraz zostało naniesione jedno zagrożenie do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" - informuje st. asp. Paweł Tomasik, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce. "Analogicznie, w 2022 roku Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce otrzymał 8 zgłoszeń o popełnionym wykroczeniu.  Nie odnotowano zagrożeń na KMZB (Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - przyp. red.)" - dodaje rzecznik.

Na pytanie o problemy z nieprawidłowo parkującymi na Wincentego Pola st. asp. Paweł Tomasik "odbija piłeczkę" i przekonuje, że to nie jeśli najgorsza ulica, jeśli chodzi o blokowanie ruchu. "Ulica Wincentego Pola nie jest jedyną ulicą, gdzie zgłaszane są wykrocznie dotyczące nieprawidłowego parkowania. Problem ten zgłaszany jest m.in. na Rynku Górnym, ul. Batorego, Sienkiewicza czy Szpunara. Zgłoszenia odnotowywane są także na ul. Piłsudskiego. Jeżeli chodzi o ilość mandatów dotyczących nieprawidłowego parkowania na ul. Wincentego Pola, policja nie prowadzi takich statystyk" - dodaje rzecznik KPP.

fot. screen YouTube

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje