poniedziałek, 14 lutego 2022 13:17

Polityka polega na zrozumieniu potrzeb. Nie ma nic wspólnego ze snuciem bajek i „bajdurzeniem”

Autor Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka
Polityka polega na zrozumieniu potrzeb. Nie ma nic wspólnego ze snuciem bajek i „bajdurzeniem”

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł komentuje aktualne wydarzenia polityczne.

Wiarygodność rządzących polityków osiągnęła dyskusyjny poziom, do tego stopnia, że już nawet telewizja musi przerywać transmisje prowadzonych przez nich konferencji. Szukanie wrogów we wspólnocie europejskiej, będącej dla nas wieloletnim źródłem wparcia, to w ostatnich dniach nowa dyplomatyczna taktyka realizowana przez partię rządzącą poprzez wypowiedzi wskazanych posłów.

Przypomnę tylko, że w czasie prowadzonej w parlamencie poselskiej konferencji, równolegle ,,w budynku prezydenckim" przygotowywano się do spotkania z przywódcami wszystkich krajów zaangażowanych w pomoc naszemu sąsiadowi zagrożonemu wojną. Mam nadzieję, że żarówka na banerach, które pojawiły się po tej poselskiej konferencji oświeci choć niektórych i ujawni im skalę braku dyplomatycznej odpowiedzialności.

Dziś walczymy wszyscy o pokój na świecie... Przykre, ale niestety kolejny polityk kilka dni wcześniej wykazał się ”niezwykłą wyobraźnią”. Warto przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu ten sam polityk nazywał się „republikaninem”, zaś po latach przesiedzianych w Brukseli w wygodnym fotelu europosła, odkrył nagle, że nasz kraj nie potrzebuje finansowego wsparcia z budżetu Europy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Można by pomyśleć, że jego doświadczenie poselskie - bogate zwłaszcza w dziedzinie siedzenia - pozwala na stwierdzenie, że jesteśmy tak zamożni, iż nie potrzebujemy pomocy w kryzysie związanym z pandemią. Myślę, że dawno nie wychodził z domu na zakupy.

To zwyczajne kilkudniowe poselskie „bajdurzenie” niestety może mieć poważne konsekwencje. W życiu obowiązuje prosta zasada, o której wszyscy wiemy - nikt na siłę nie będzie nikogo uszczęśliwiał oferując wsparcie. Zawsze można zrezygnować z pomocy, wtedy skorzystają inni potrzebujący - a my nadal będziemy mieć kłopoty.

Proszę dziś rozejrzeć się i sprawdzić, który obszar życia nie został zdewastowany w okresie pandemii. Nie znam grupy społecznej, czy to przedsiębiorców, rolników, samorządowców, naukowców, czy szerzej - pracowników różnych grup zawodowych, której członkowie nie mówiliby o potrzebie wsparcia. Popatrzmy choćby na przytłoczoną ogromem odpowiedzialności i pracy służbę zdrowia, czy ta dziedzina nie potrzebuje wsparcia? Czy cały obszar usług społecznych nie potrzebuje restrukturyzacji i dostosowania do nowych potrzeb?

Możemy ruszyć z miejsca, w podobny sposób, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Wtedy, wchodząc w struktury Unii Europejskiej, dzięki funduszom pochodzącym z budżetu krajów członkowskich oraz funduszom krajowym rozpoczęliśmy proces zmian w naszym otoczeniu.

Na koniec z całą stanowczością chciałbym podkreślić, że za to zaniechanie odpowiedzialny jest rząd, który marnuje czas. Apeluję, aby ministrowie przeczytali wszystkie projekty, które zostały złożone do Krajowego Planu Odbudowy - może wtedy łatwiej przyjdzie im zrozumieć, jak wielka jest waga decyzji, które domagają się natychmiastowego podjęcia. Niestety, czas ucieka.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje