czwartek, 27 maja 2021 11:40

Nasi południowi sąsiedzi otwierają się na Polaków. Warunek: trzeba być zaszczepionym lub przejść COVID-19

Autor Norbert Kwiatkowski
Nasi południowi sąsiedzi otwierają się na Polaków. Warunek: trzeba być zaszczepionym lub przejść COVID-19

Słowacy wznoszą obowiązek kwarantanny dla zaszczepionych i tych, co przechorowali covid-19. Te zasady dotyczą również Polaków, którzy będą chcieli przekroczyć południową granicę.

Zgodnie z decyzją rządową, wprowadzono trzy oznaczenia dla innych krajów na świecie: zielone, czerwone i czarne.

W zielonej strefie znalazły się kraje członkowskie Unii Europejskiej, a także kilka krajów na świecie, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest najlepsza.

Czerwona strefa to kraje, gdzie wciąż jest niekorzystna sytuacja epidemiologiczna, a ponadto rozwija się tam wariant brytyjski koronawirusa.

Kraje z kolorem czarnym, to te, gdzie rozprzestrzenia się inny wariant koronawirusa niż brytyjski, lub dane dotyczące sytuacji epidemiologiczne są niewiarygodne.

Polska znalazła się w części krajów zielonych. A to oznacza, że od 31 maja na teren Słowacji – bez obowiązkowej kwarantanny – będą mogli wjechać ci, którzy zostali już w pełni zaszczepieni na covid-19, lub przechorowali covid nie dłużej niż 180 dni temu.

Na przyjazd naszych rodaków na Słowację liczą również lokalni przedsiębiorcy. Z tej okazji  ośrodki turystyczne w Tatrach Wysokich i Niskich oferują 25 proc. zniżki dla Polaków.

Foto: zdjęcie poglądowe - Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje