środa, 21 lutego 2024 09:15

Pomimo Wawelu: 6 mniej znanych zamków Małopolski

Autor Artykuł sponsorowany
Pomimo Wawelu: 6 mniej znanych zamków Małopolski

Region Małopolski można określić jako Krainę Zamków. Jego koronną chwałą jest Zamek na Wawelu, regalna rezydencja w Krakowie, niegdyś stolicy kraju. Jednakże, stare zamki z okresu średniowiecza znajdują się wysoko w górach Pienin i Beskidu Zachodniego. Znajdują się one również w pobliżu brzegów jezior Czchowskiego i Rożnowskiego. Ponadto, na obrzeżach Krakowa, wzdłuż Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, można znaleźć czarujące ruiny i majestatyczne zamki ukochanych Gniazd Orlich.

Ten artykuł jest o sześciu najpiękniejszych i najlepiej utrzymanych zamkach w Małopolsce. Wszystkie zamki znajdują się w odległości nie większej niż 60 km. Można do nich łatwo dotrzeć z Krakowa w ciągu godziny, zarówno samochodem, jak i autobusem. A jeśli mieszkasz w Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu, najprostszą i najszybszą drogą do centrum Małopolski jest samolot. Bilety lotnicze Krakówsą dostępne online. Można je zarezerwować w mniej niż pół godziny.

Zamek w Suchej Beskidzkiej

Zamek w Suchej Beskidzkiej wyróżnia się jako wyjątkowy przykład wallenrodyzmu. Posiada piękne dziedzińce i arkady z niesamowitymi widokami. Budynek został pierwotnie zbudowany przez włoskiego architekta Kaspara Cariolla jako renesansowa rezydencja, później rozbudowana na zamek. Na początku XVII wieku został odnowiony w stylu barokowym i dodano do niego złożone detale na dziedzińcu.

Obecnie zamek pełni wiele funkcji, takich jak muzeum, centrum sztuki, hotel i restauracja. Znajduje się około 55 km od Krakowa. Można do niego dotrzeć zarówno pojazdem, jak i transportem publicznym.

Zamek Korzkiew

Zamek Korzkiew wznosi się wysoko w Dolinie Korzkwi. Początkowo zbudowany w stylu gotyckim, stał się domem w stylu renesansowym w XVI wieku. Został również odrestaurowany po tym, jak rodzina Wodzickich straciła dworek z XVIII wieku. Wreszcie, 15 lat temu, forteca z XIV wieku w Janowcu nad Wisłą została przywrócona do życia poprzez odbudowę z wykorzystaniem rysunków z przeszłości.

Znajduje się 15 km od Krakowa. Można do nich dojechać drogą z Januszowic na północ, w pobliżu rzeki Prądnik.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie jest ważną częścią defensywnego systemu Gniazd Orlich. Jego nazwa pochodzi od legendy o Kazimierzu Wielkim, który podobno szukał schronienia w zamku podczas bitwy w Dolinie Prądnika. Zamek był twierdzą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i później stał się rezydencją króla Jana III Sobieskiego. Ponadto był to ostatni dom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie Ojców Zamek jest interesujący, ponieważ zachował swoją wieżę i Groto Księżnej.

Zamek znajduje się 30 km od Krakowa. Można dostać się na Wzgórze Zamkowe drogą. Na podstawie Wzgórza Zamkowego jest miejsce parkingowe. Można również korzystać z transportu publicznego. Godziny otwarcia mogą się zmieniać w zależności od pory roku.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała to najpiękniejsze z Gniazd Orlich. Znajduje się w dolinie rzeki Prądnik i posiada specjalną skałę zwana „Maczugą Herkulesa”. Zamek pierwotnie został zbudowany do ochrony ludzi w średniowieczu. W XIV wieku został znacznie rozbudowany dzięki pomocy króla Zygmunta Starego i jego syna. Te renowacje dodały do zamku włoskie elementy architektoniczne, w tym arkadową loggię na dziedzińcu. Dziś wielki zamek można zobaczyć z daleka i ma na wystawie piękne dzieła sztuki renesansowej.

Zamek Pieskowa Skała jest domem dla największej kolekcji sztuki angielskiej w Polsce. W pobliżu znajduje się grób powstańców styczniowych. Jest to hołd dla wojsk generała Mariana Langiewicza, które wzięły udział w powstaniu z 1863 roku przeciwko obcej dominacji. Miejsce to upamiętnia pomnikiem tych, którzy walczyli za wolność Polski. Do zamku można dotrzeć z Krakowa samochodem lub autobusem. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu.

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu został zbudowany przez rodziny Kmita i Lubomirskich w połowie XVI wieku. Renowacja przekształciła go w renesansowy pałac z umocnionymi murami i włoską architekturą. Stał się pięknym domem, który pokazuje splendor tamtych czasów, chociaż pierwotnie zbudowany do ochrony ludzi. Zamek przetrwał Potop w 1655 roku. Rodzina Lubomirskich zbudowała fortyfikacje artyleryjskie do obrony.

Zamek w Nowym Wiśniczu jest teraz miejscem, gdzie ludzie mogą dowiedzieć się o różnych kulturach. Ma stare rzeczy z przeszłości Małopolski. Znajduje się około 55 km od Krakowa. Można do niego dotrzeć zarówno pojazdem, jak i transportem publicznym. Zamek jest otwarty dla publiczności i oferuje wycieczki z przewodnikiem przez cały tydzień.

Zamek w Dębnie

Zamek w Dębnie jest znany ze swoich pięknych terenów. Przypomina ludziom o średniowiecznych turniejach i historiach rycerskich, zwłaszcza kiedy honoruje się Czarnego Zawiszę, słynnego rycerza. Projekt architektoniczny przeszedł transformację od swoich gotyckich początków do współczesnego miejsca kultury. Historia zamku obejmuje miłość i tragedię, jak historia Białej Damy. Dziś Zamek w Dębnie ma muzeum z wystawami średniowiecznymi, które pokazują, jak używano dekoracyjnej murarki i starożytnych metod budowlanych. W pobliżu znajduje się kościół pw. św. Małgorzaty. Został zbudowany w stylu gotyckim i ma długą historię, która pokazuje bogate dziedzictwo kulturowe i duchowe regionu.

Zamek w Dębnie znajduje się około 60 kilometrów od Krakowa i można do niego dotrzeć samochodem lub transportem publicznym. Jest otwarty dla wszystkich, z godzinami, które zmieniają się wraz z porami roku.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka