czwartek, 28 września 2023 10:37

Poruszenie służb na lotnisku Kraków-Balice. Trójka młodych Afrykańczyków próbowała nielegalnie dostać się do Polski...

Autor Norbert Kwiatkowski
Poruszenie służb na lotnisku Kraków-Balice. Trójka młodych Afrykańczyków próbowała nielegalnie dostać się do Polski...

To już nie pierwszy taki przypadek na lotnisku Kraków Airport  w ostatnich tygodniach. Funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie – Balicach zatrzymali trzech "niedoszłych" obywateli Szwecji, których faktyczny kraj pochodzenia to... Somalia.

Najmłodszy z nich, 17-latek, w trakcie legitymowania posłużył się szwedzkim paszportem wystawionym na dane innej osoby, a w dodatku przerobionym w zakresie daty ważności dokumentu. Jego rok starszy kolega, w trakcie legitymowania posłużył się cudzym autentycznym szwedzkim paszportem. Ten dokument nie był przerobiony, natomiast dane cudzoziemca figurowały w bazach jako obywatela państwa trzeciego podlegającego decyzji nakazującej powrót. Ostatnia do kontroli została poddana młoda kobieta, która podobnie jak koledzy, w trakcie legitymowania posłużyła się cudzym autentycznym szwedzkim paszportem.

Cała trójka za swoje czynny została zatrzymana. Z racji oczywistych dowodów, cudzoziemcy przyznali się do przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się dokumentem należącym do innej osoby (w jednym przypadku dodatkowo przerobionym) oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

W przypadku niepełnoletniego obywatela Somalii przyjęto wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, natomiast wobec 18 – latka i 20 – letniej kobiety Komendant Placówki SG w Krakowie - Balicach wszczął postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

Info: Karpacki Odział Straży Granicznej

Foto: Kraków Airport/Facebook

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka