poniedziałek, 24 października 2022 10:46

Poseł z Nowego Sącza wiceszefem MSZ

Autor Tomasz Stępień
Poseł z Nowego Sącza wiceszefem MSZ

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wybrany w okręgu sądeckim zostanie wiceministrem spraw zagranicznych.

Taką informację przekazał rzecznik MSZ, Łukasz Jasina. Do nominacji ma dość „w najbliższym czasie”. – W imieniu pana ministra Zbigniewa Raua pragnę potwierdzić, że w najbliższych dniach zostanie powołany nowy wiceminister spraw zagranicznych, będzie to poseł Arkadiusz Mularczyk – powiedział Jasina. Awans posła z Małopolski ma związek z odejściem z resortu Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który został nowym ministrem ds. Unii Europejskiej. Zastąpił on na tym stanowisku Konrada Szymańskiego, który – według oficjalnej wersji – odszedł ze stanowiska na własne życzenie.

O Arkadiuszu Mularczyku było ostatnio głośno z racji raportu dotyczącego strat, jakie poniosła Polska w czasie II wojny światowej. Raport został przygotowany pod kierownictwem posła Mularczyka i ma być, podstawą do żądania od Niemiec wypłaty reparacji wojennych. Jak sugerują media, stanowisko wiceministra spraw zagranicznych ma być swego rodzaju nagrodą dla posła za przygotowanie raportu.

Poseł Arkadiusz Mularczyk jest parlamentarzystą od 2005 roku. W latach 1998–2002 był radnym rady miasta w Nowym Sączu (z listy Akcji Wyborczej Solidarność). W 2002 wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W 2005 z listy PiS został wybrany na posła V kadencji w okręgu nowosądeckim z wynikiem 9566 głosów. W ostatnich wyborach w 2019 r. w tym samym okręgu zdobył już ponad 72 tys. głosów, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich kandydatów do sejmu w okręgu obejmującym powiaty gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański i miasto Nowy Sącz. Jego żona, Iwona jest nauczycielką, radną i była przewodniczącą nowosądeckiej rady miasta w latach 2018-2022.

fot: Wikipedia/Adrian Grycuk

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje