wtorek, 25 października 2022 12:28

Postanowił uprać swoje ubrania. Nie przemyślał jednej rzeczy. Na miejscu zjawiła się policja

Autor Katarzyna Jamróz
Postanowił uprać swoje ubrania. Nie przemyślał jednej rzeczy. Na miejscu zjawiła się policja

Nocny remont lokalu gastronomicznego i włączona pralka to powody dwóch nocnych interwencji policyjnych. Za każdym razem funkcjonariuszy alarmowali sąsiedzi, zaniepokojeni zakłóceniem im nocnego wypoczynku. Tym razem sprawy zakończono pouczeniem.

Od początku tygodnia tatrzańscy policjanci kilka razy interweniowali wobec osób zakłócających wypoczynek nocny. Najczęściej interwencje dotyczą ulicy Krupówki, gdzie osoby grające na różnych instrumentach po godzinie 22.00 zakłócają spoczynek nocny mieszkańcom pobliskich kamienic. Wczorajszej nocy tatrzańscy policjanci interweniowali również wobec prowadzonego remontu po 23.00 w jednym z lokali gastronomicznych przy ul. Krupówki w Zakopanem. Ekipa remontowa pouczona przez interweniujących policjantów pozamykała okna lokalu i przerwała prowadzone prace. Kolejna interwencja tej nocy miała miejsce ok. 4.30 nad ranem przy ul. Przewodników Tatrzańskich. Tam jak wynikało ze zgłoszenia mieszkańcom domu przeszkadzała w nocnym odpoczynku włączona pralka. Policjanci pouczyli lokatora o tym, że jego zachowanie przeszkadza innym domownikom. Powyższe interwencji wskazują, że zakłócenie spoczynku nocnego wiąże się głównie z hałasem, którego źródłem może być impreza, głośne rozmowy, krzyki, prace budowlane - remontowe, włączone urządzenie, a także głośna muzyka. Policjanci interweniują zarówno przy incydentalnych, jak i uporczywych zakłóceniach. Kwestię hałasowania w nocy reguluje art. 51 Kodeksu Wykroczeń. Stanowi on, iż karze podlega osoba, która „krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny…”. Jednym z warunków karalności np. spoczynku nocnego są godziny 22.00-6.00. Każda interwencja dotycząca zakłócenia ciszy nocnej może zakończyć się postępowaniem mandatowym lub skierowaniem wniosku do sadu, który za to wykroczenie może orzec karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

– Pamiętajmy, że za ścianą naszego mieszkania są inni ludzie, nasi sąsiedzi, którzy mogą być chorzy, chcą odetchnąć po ciężkiej pracy albo są rodzicami małego dziecka, które w końcu usnęło po długotrwałym noszeniu na rękach. Szanujmy się nawzajem, aby nie doprowadzać do konfliktów sąsiedzkich. Czasami wystarczy zamknąć okno, ściszyć trochę muzykę czy też poprosić biesiadników o zachowywanie się ciszej. Jeżeli planujemy imprezę lub dłuższy remont, wówczas najlepiej uprzedzić sąsiadów o takiej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem będzie np. umieszczenie stosownego ogłoszenia. Jest to coraz częściej praktykowany sposób informowania współlokatorów o ewentualnych hałasach. Jednak należy pamiętać, że umieszczenie ogłoszenia nie wyłącza odpowiedzialności za zakłócenie ciszy nocnej

– piszą policjanci.

Inf.: Policja Zakopane (R.W.)
Fot. Ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje