poniedziałek, 22 listopada 2021 15:30

Postaw na pompę ciepła i drastycznie zmniejsz rachunki zimą!

Autor Artykuł partnera
Postaw na pompę ciepła i drastycznie zmniejsz rachunki zimą!

Jesień i zima to okres, kiedy rachunki za ogrzewanie znacznie obciążają domowy budżet. Oprócz wysokich płatności za utrzymanie optymalnej temperatury w domu, dochodzą też niemałe rachunki za ciepłą wodę, która w zimowych miesiącach produkowana jest bardziej intensywnie, niż podczas upalnego lata, kiedy nierzadko wolimy przynoszące ulgę chłodniejsze kąpiele. Okazuje się, że instalacja pompy ciepła może ograniczyć wydatki zarówno na ogrzewanie, jak i ciepłą wodę użytkową. Dlaczego tak się dzieje?

Darmowe źródło energii

Gaz, węgiel, olej opałowy, drewno - to źródła energii, z których czerpią tradycyjne systemy grzewcze. Choć źródła te są najpowszechniejsze, to każdy z nich wymaga cyklicznych opłat za ich eksploatację - płacimy rachunki za zużycie gazu, co roku kupujemy nową porcję węgla czy drewno w tartaku. To całkowicie zrozumiałe - potrzebujemy energii do ogrzewania, więc nabywamy źródła tej energii, za co zobowiązani jesteśmy zapłacić, bo przecież nie ma nic za darmo… czy na pewno? W tym miejscu wielu z nas zaskakuje różnica między tradycyjnymi metodami ogrzewania, a nowoczesnymi pompami ciepła. Pompa ciepła jako źródło energii wykorzystuje darmowe powietrze, wodę lub grunt - w zależności od konkretnego rodzaju pompy ciepła. Niezależnie od tego, czy mowa o pompie ciepła typu powietrze-woda, woda-woda czy grunt-woda, czerpanie z tych odnawialnych źródeł nie generuje rachunków za nie, a więc i nie ponosi za sobą żadnych kosztów. Co więcej, oszczędności nie dotyczą jedynie portfela, lecz również środowiska - odnawialność tych źródeł ciepła sprawia, że w praktyce są niewyczerpalne, a fakt, że ich wykorzystaniu nie towarzyszy reakcja spalania wpływa na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń dostających się do powietrza.

Co napędza pompę ciepła?

Wyżej wspominamy o darmowych źródłach ciepła, co jest ogromną zaletą wykorzystywania ich jako energii do ogrzewania domu. Pamiętać jednak trzeba, że samo działanie pompy ciepła możliwe jest dzięki energii elektrycznej. Ta, biorąc pod uwagę powszechne metody jej pozyskiwania, czyli zewnętrznych dostawców, nie należy do darmowych. Niemniej, nie trzeba, a nawet nie powinno to zrażać do montażu  pompy ciepła. Dlaczego?

Po pierwsze, rachunki za energię elektryczną potrzebną do działania pompy ciepła wcale nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. Jak wyglądają w praktyce? Dokładne szacunki mogą być przeprowadzone przez fachowców z uwzględnieniem wielkości zapotrzebowania na ciepło w danym budynku, na które składa się liczba mieszkańców, wielkość domu, jakość izolacji cieplnej oraz wentylacji, lokalizacja domu itp. Pamiętać jednak trzeba, że najlepsze pompy ciepła posiadają najwyższą klasę efektywności energetycznej A+++, co przekłada się na wysoką energooszczędność.

Po drugie, energia elektryczna może być również pobierana ze źródeł naturalnych, czego przykładem są panele fotowoltaiczne. Zamieniają one promieniowanie słoneczne właśnie na prąd elektryczny. Nowoczesne domy wyposażone w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła tworzą samowystarczalny, ekonomiczny system w pełni ekologicznego ogrzewania.

Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Wysokie rachunki za wodę można skutecznie wyeliminować dzięki opatentowanej przez firmę Thermia Technologii Gorącego Gazu (HGW), która możliwa jest do zastosowania przy gruntowej pompie ciepła (więcej na https://nowatermia.pl/). Dzięki tej technologii zmniejszenie rachunków za c.w.u. może sięgać nawet 30% w skali miesiąca. HGW działa kiedy pompa ciepła pobiera energię z gruntu i wykorzystuje ją do podgrzania wody, rozprowadzanej następnie w instalacji grzewczej - część pobranej energii przekazywana jest do zasobnika c.w.u, dzięki czemu otrzymujemy ciepłą wodę po bardzo niskich kosztach jej wyprodukowania. Przykładowo, model Atlas od Thermii oferuje trzy różne tryby przygotowania ciepłej wody: ekonomiczny, normalny i komfortowy, umożliwiając albo jak najniższe koszty wyprodukowania c.w.u,  albo - jeśli zachodzi taka konieczność - osiągnięcie jak najwyższej temperatury wody.

Pompa ciepła jest urządzeniem, którego inwestycja zwraca się bardzo szybko dzięki niskim, w porównaniu do tradycyjnych  alternatyw, kosztom eksploatacji. Każdy kolejny rok funkcjonowania pompy ciepła to oszczędność na rachunkach - zarówno tych za ogrzewanie, jak i ciepłą wodę użytkową.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka