czwartek, 8 sierpnia 2019 09:53

Powiat wielicki: W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Autor Marzena Gitler
Powiat wielicki: W trosce o bezpieczeństwo seniorów

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Wieliczce odbyło się spotkanie z seniorami w ramach akcji pt. „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie".

Akcja organizowana jest przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 94 miejscowościach w całej Polsce. Natomiast partnerem strategicznym akcji jest Policja. Celem akcji jest uświadamianie kierowców, rowerzystów i pieszych po 60. roku życia, jak zgodnie z zasadami - prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe po zmroku i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna (która z wiekiem jest coraz słabsza), ma wpływ na percepcję i zdolność kierowania autem, rowerem, ale również na korzystanie z drogi jako pieszego.

- Temat bezpieczeństwa jest tematem bardzo ważnym wśród naszego społeczeństwa. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie poszerzy Państwa wiedzę w tym obszarze – powiedział Tomasz Tomala - Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, następnie głos zabrał Starosta Wielicki Adam Kociołek. - Tak duże zainteresowanie tym wydarzeniem pokazuje, że świadomość seniorów wrasta. Mam nadzieję, że tego typu spotkania poprawią bezpieczeństwo na drodze w powiecie wielickim - pokreślił starosta.

Głównym tematem spotkania było omówienie zdarzeń drogowych w powiecie. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji - asp. sztab. Piotr Michniak i sierż. sztab. Rafał Rydz zwrócili szczególną uwagę na sposób poruszania się po drogach zgodny z przepisami, na podstawowe wyposażenie rowerów oraz podkreślili obowiązek i ogromną korzyść stosowania elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów. Podczas spotkania uczestnicy wzięli udział w kontroli swojego czasu reakcji oraz jakości widzenia. Na zakończenie spotkania uczestnikom zostały wręczone elementy odblaskowe oraz certyfikaty potwierdzające uczestnictwo seniorów w tej akcji, a osoby, które przyjechały rowerami mogły skorzystać z bezpłatnego przeglądu technicznego roweru i uzupełnić ewentualne braki w jego oświetleniu.

Akcja została zorganizowana w celu zbudowania wśród seniorów poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze, w wymiarze lokalnym i ogólnospołecznym.

inf. i foto: Powiat Wielicki

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka