sobota, 18 czerwca 2022 17:47

Premier stanowczo o DPS-ie w Jordanowie! To odpowiedź na słowa Barbary Nowak

Autor Mirosław Haładyj
Premier stanowczo o DPS-ie w Jordanowie! To odpowiedź na słowa Barbary Nowak

Podczas konferencji prasowej w Ostrowie Mateusz Morawiecki odniósł się do sytuacji w jordanowskim DPS-ie. Sprawę dzień wcześniej skomentowała kurator Barbara Nowak.

Jak informowaliśmy, na wniosek wojewody małopolskiego zmieniony został podmiot prowadzący Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie. W placówce zarządzanej przez zakonnice ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny miało dochodzić do poważnych nadużyć, w tym stosowania aktów przemocy stosowanych wobec niepełnosprawnych podopiecznych. Placówka jest obecnie kontrolowana.

W piątek do sytuacji w DPS w Jordanowie odniosła się na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

– Zbyt łatwo feruje się wyroki jeszcze przed uzyskaniem pełnej wiedzy o faktach. To ja celem uzupełnienia informacji o DPS w Jordanowie. Uczniowie z DPS w szkole nie wykazywali lęku, czy negatywnych emocji. Dzieci o specjalnych potrzebach z DPS nie potrafią zakłamywać emocji

– napisała.

O komentarz do słów Barbary Nowak został poproszony premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej w Ostrowie, szef rządu powiedział:

Oczywiście wyciągniemy konsekwencje (w tym również konsekwencje karne) wobec tych, którzy osoby najsłabsze, osoby, które potrzebują wsparcia innych, potraktowały w sposób nie tylko niewłaściwy, ale poniżej jakichkolwiek standardów społeczeństwa.

Premier wyraził swoje współczucie dla wszystkich pokrzywdzonych w DPS-ie w Jordanowie.

Musimy w stu procentach stać zawsze po stronie słabszych, po stronie ofiar, a na pewno jest komu współczuć i współczujemy głęboko wszystkim, którzy zostali tam poszkodowani. Wszystkim, którzy są ofiarami jakiejkolwiek przemocy w ośrodku w Jordanowie

– powiedział szef rządu i dodał:

A konsekwencje z całą surowością, z całą pewnością zostaną wyciągnięte.

Inf.: Kancelaria Premiera

Czytaj również:

Jordanów: Ważna zmiana w sprawie DPS-u. Zakonnice wydały oświadczenie. Trwa kontrola placówki
Na wniosek wojewody małopolskiego zmieniony został podmiot prowadzący Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie. W placówce zarządzanej przez zakonnice ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny miało dochodzić do poważnych nadużyć, w tym stosowania aktów przemocy stosowanych wobec niepełn…
WP: „Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi”. Siostry komentują sprawę
Portal Wirtualna Polska opublikował reportaż z którego wynika, że siostry zakonne prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie (powiat beskidzki) znęcały się nad osobami znajdującymi się pod ich opieką. Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował apel do władz wojewódzkich o wyjaśnienie sprawy.
Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje