poniedziałek, 13 czerwca 2022 12:33

WP: „Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi”. Siostry komentują sprawę

Autor Mirosław Haładyj
WP: „Zakonnice znęcały się nad niepełnosprawnymi dziećmi”. Siostry komentują sprawę

Portal Wirtualna Polska opublikował reportaż z którego wynika, że siostry zakonne prowadzące Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie (powiat beskidzki) znęcały się nad osobami znajdującymi się pod ich opieką. Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował apel do władz wojewódzkich o wyjaśnienie sprawy.

W opublikowanym 13 czerwca tekście dziennikarzy Wirtualnej Polski zatytułowanym "Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem" jego autorzy opisali przypadki znęcania się nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie przebywającymi w ośrodku przez jego pracowników - zarówno osoby świeckie jak i zakonnice. Z artykułu wynika, że podopieczni mieli być m. in. bici, przywiązywani do łóżek, zamykani w klatce.

Sprawą zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich, którego "zainteresowanie i niepokój wzbudziła nagłośniona przez media sytuacja dzieci - mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Jordanowie". W opublikowanym na stronie internetowej komunikacie napisano, że Rzecznik Praw Obywatelskich wezwał władze wojewódzkie do wyjaśnienia sprawy:

Według Wirtualnej Polski prowadzące ośrodek siostry prezentki od lat mają znęcać  się nad dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Portal ujawnił nagrania i zdjęcia dokumentujące takie naruszenia.
Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach.

W rozmowie z redakcją Głosu24 Przełożona Generalna Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Anna Telus powiedziała, że ze swojej strony dołożą one wszelkich starań, żeby sprawa została wyjaśniona:

– Rzeczywiście w wirtualnej Polsce ukazał się artykuł, którymi jesteśmy bardzo zmartwione. Absolutnie nie zgadzamy się z tymi zarzutami, ale sprawa jest w prokuraturze, nie chcemy niczego ukrywać. Chcemy, żeby wszystko zostało wyjaśnione i mamy nadzieję, że dobre imię DPS-u zostanie przywrócone.

Na pytanie o nieścisłości wykazane przez kontrolę z Urzędu Wojewódzkiego, która wykazała nieścisłości, matka Anna Telus zaprzeczyła, aby miały one istotne znaczenie:

– Kontrola wykazała pewne nieścisłości, ale były one drobne. Natomiast wiadomo, że Wirtualna Polska mówi o postępowaniu osób i ja się nie zgadzam z tym, co tam jest napisane. Ale z prasą trudno walczyć, bo oni niestety mogą napisać wszystko. I prawdę i nieprawdę. Nie zgadzamy się z tymi zarzutami i, jak mówiłam, oddajemy całość sprawy śledczym.

Inf.: wp.pl, RPO

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje