piątek, 8 grudnia 2023 13:16

Problem z dostępnością nowej szczepionki na COVID-19 w Małopolsce. "Trzeba czekać, bo nie ma"

Autor Patryk Trzaska
Problem z dostępnością nowej szczepionki na COVID-19 w Małopolsce. "Trzeba czekać, bo nie ma"

Duże problemy z dostępnością nowej szczepionki przeciwko COVID-19 w Małopolsce. Pacjenci zapisują się na terminy, jednak preparatów brakuje. – Dzwoniłyśmy z córką po różnych miejscach, ale wszędzie mówią, że trzeba czekać, bo nie ma – mówi nam pani Anna, mieszkająca w Trąbkach w powiecie wielickim. Tymczasem w Polsce rośnie ilość zakażeń spowodowanych koronawirusem.

Na mikołajki (6 grudnia) Polacy otrzymali od Ministerstwa Zdrowia prezent w postaci nowej szczepionki na COVID-19. Producentem Nuvaxovidu nowej szczepionki na rynku) jest firma Novavax. W badaniach udowodniono, że preparat wykazuje skuteczność na poziomie około 90% m.in. w stosunku do wariantu Omikron XBB.1.5., czyli tzw. Krakena, który w ostatnim czasie odpowiada za znaczący wzrost zachorowań na koronawirusa.

Przypomnijmy, preparat może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw COVID-19 lub osoba, która szczepiła się przeciw COVID-19, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej pół roku. Szczepionkę zaleca się również jako tzw. "dawkę przypominającą" osobą z grupy podwyższonego ryzyka (osoby: 60+, z niedoborami odporności, z chorobami współistniejącymi, czy pracownicy służby zdrowia).

Niestety, nie każdy od razu miał możliwość skorzystania z nowej szczepionki. Okazuje się, że w Małopolsce występują duże problemy z dostępnością nowego preparatu. Według danych z Ministerstwa Zdrowia, w Małopolsce znajduje się 138 punktów, w których można zaszczepić się przeciwko COVID-19. Strona jednak nie uwzględnia informacji, w których miejscach dostępna jest szczepionka firmy Novavax.

– Dzwoniłyśmy z córką po różnych miejscach, ale wszędzie mówią, że trzeba czekać, bo nie ma – mówi nam pani Anna, mieszkająca w Trąbkach w powiecie wielickim. Jej słowa potwierdza pan Jakub z Krakowa. – Nie ukrywam, że czekałem na 6 grudnia, aby od razu móc się zaszczepić tą szczepionką, jednak powiedziano mi, że mogą mnie zapisać i poinformują, kiedy będzie ona dostępna, ponieważ na razie jej nie ma – komentuje krakowianin.

W jednym z krakowskich punktów zajmujących się szczepieniami przeciwko COVID-19 dowiedzieliśmy się, że rzeczywiście problem z dostępnością jest, jednak ma on zostać rozwiązany w najbliższych dniach. Równocześnie placówki mają zdawać sobie sprawę z ogromnego zainteresowania szczepionką.

Niestety, w ostatnich dniach możemy zaobserwować wzrost zakażeń wirusem COVID -19. Ostatniej doby (7 grudnia) doszło do 2 954 zakażeń koronawirusem (w tym 205 na terenie Małopolski), a 8 osób zmarło (6 z nich posiadało choroby współistniejące).

Aby skorzystać z nowej szczepionki firmy Novavax, trzeba zapisać się przez stronę pacjent.gov.pl, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, bądź w placówce POZ. Istnieje również zapisania się w aptece.

fot. pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka