środa, 20 października 2021 15:39

Przepompownia chroniąca Podwawelskie przeszła w ręce miasta. Teren, na którym stoi też?

Autor Tomasz Stępień
Przepompownia chroniąca Podwawelskie przeszła w ręce miasta. Teren, na którym stoi też?

Przepompownia przy ul. Ludwinowskiej, która ma chronić osiedle Podwawelskie i Dębniki przed zalaniem, zmienia właściciela. Czy tak samo stanie się z terenem na którym stoi?

Jak informuje miasto, 19 października 2021 roku została podpisana umowa sprzedaży pompowni przeciwpowodziowej „Wilga”, pomiędzy JTL Property Holdings Sp. z o.o. Sp. Komandytowa, a Wodociągami Miasta Krakowa S.A. Przedmiotem transakcji jest przepompownia przy ul. Ludwinowskiej w Krakowie wraz z nieruchomością, na której została zabudowana.

Przepompownia „Wilga” powstała w 2020 roku w celu ochrony przeciwpowodziowej obszaru prawobrzeżnej Wisły – od ujścia rzeki Wilgi do ujścia Rudawy. Ma przeciwdziałać skutkom podtopień i zalania m.in. terenów os. Podwawelskiego oraz Dębnik, a takie zdarzenia miały miejsce w trakcie powodzi na przełomie maja i czerwca 20210 roku. Wybudowała ja bocheńska spółka JTL Property Holdings. Przez szereg miesięcy miasto prowadziło negocjacje ze spółką, dotyczące zasad przekazania przepompowni Wodociągom Miasta Krakowa S.A.

Wczoraj porozumienie w końcu osiągnięto, ale nie we wszystkich punktach. Otóż  JTL Property Holdings Limited na mocy zawartej w 2016 roku umowy zobowiązała się do wybudowania obiektu przy ul. Ludwinowskiej, ale też przejęła na wieczyste użytkowanie także teren, na którym staną miały instalacje. Przepompownia powstała na jego części, która zajmuje powierzchnię mniej więcej 1/5 działki. Co w takim razie z resztą gruntu? Władze miasta chcą niezabudowaną część gruntu odzyskać. Ale według JTL Property Holdings – firma może ją dalej użytkować. – Zawarta umowa z wodociągami dotycząca tej części działki na której powstała przepompownia. Cały czas jesteśmy w sporze z miastem dot. pozostałej części działki, dlatego nie komentuję szerzej tej sprawy obecnie – powiedział Gazecie Krakowskiej Piotr Górecki, inwestor z JTL Property Holdings Limited.

Czekają nas kolejne miesiące negocjacji i sporów? Najprawdopodobniej tak.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje