czwartek, 16 listopada 2023 18:22

Przeszła już 14 operacji. Lenka chce być sprawna jak jej rówieśnicy

Autor Marzena Gitler
Przeszła już 14 operacji. Lenka chce być sprawna jak jej rówieśnicy

W ciągu zaledwie 9 lat swojego życia Lenka przeszła 9 operacji prawej nogi i 5 operacji lewej. Rodzice Lenki Cholewy zbierają na kolejny etap jej leczenia w USA, które jest niezwykle kosztowne. To jedyny sposób, aby była sprawna jak jej rówieśnicy. W pomoc dziewczynce włączyła się sieć kantorów Moneo.

Lenka to 9-latka ze Stryszawy w powiecie suskim. W okolicy znają ją prawie wszyscy, bo od lat trwają zbiórki, dzięki którym udało się uratować jej nogi. Dziewczynka urodziła się z bardzo poważną wadą - Tibial Hemimelia czyli z wrodzonym brakiem kości piszczelowy. To bardzo rzadka przypadłość - występuje raz na milion urodzeń, a do tego tylko 30 procent przypadków dotyczy obu kończyn, a tak było też w przypadku Lenki. Lekarze w Polsce zalecają rodzicom takiego dziecka amputację. To samo usłyszeli rodzice dziewczynki na konsultacjach.  

Lenka wkrótce po urodzeniu, w 2014 roku - fot. kawalek-nieba.pl

Rodzice nie wyrazili na to zgody, szukając alternatyw w leczeniu za granicą. Nadzieja na odzyskanie sprawności wróciła wraz z konsultacją u doktora Paleya. W jego instytucie leczył się m.in. Bartek Bułat, który przeszedł leczenie rekonstrukcyjne w Paley Orthopedic & Spine Institute at St. Mary's Medical Center na Florydzie.

Światowej sławy chirurg podejmuje się leczenia pozornie beznadziejnych przypadków i od kilkudziesięciu lat odnosi spektakularne sukcesy w wydłużaniu kończyn i leczeniu rekonstrukcyjnym wad wrodzonych układu kostno-ruchowego. Niestety, terapia w USA jest niezwykle kosztowna.

Lenka po pierwszej operacji w USA - fot. Fb. Lena Cholewa

Zbiórki na leczenie Lenki trwają od jej urodzenia. Leczenie takich przypadków jak Lenka czy Bartek trwa latami. Rekonstrukcje trzeba wykonywać etapami. Pomiędzy kolejnymi operacjami (Lenka przeszła ich już 14) dziewczynka przechodzi rehabilitację. Musi też nosić specjalne ortezy, które trzeba zmieniać, bo z nich wyrasta. Ponieważ dziewczynka rośnie, a kości w jej "nowych" nóżkach nie wydłużają się w równym tempie, konieczna jest następna operacja.

Lenka pod okiem rehabilitantów stawia pierwsze kroki - fot. Fb. Lena Cholewa

W pomoc włączyła się sieć kantorów Moneo, która co roku organizuje akcję "Dobroczynna Jesień". "Lenka Cholewa to bohaterka naszej akcji Dobroczynna Jesień. To właśnie dla niej zbieramy pieniądze do specjalnych skarbonek, które możecie pobrać w każdym z naszych kantorów. Lenka po urodzeniu miała nie chodzić. Gdy się urodziła, jej prawa nóżka była krótsza od lewej. Dodatkowo Lence brakował kości piszczelowej, a w drugiej nóżce kość ta była mocno skrócona. W Polsce jako jedyne rozwiązanie widziano amputację nóg, ale determinacja rodziców, by Lenka mogła chodzić jak inne dzieci, sprawiła, że znaleźli oni doktora Paleya. Ten amerykański lekarz specjalizuje się w leczeniu podobnych wad i wraz ze swoim zespołem podjął się długiego, trudnego i wymagającego procesu ocalenia nóżek Lenki.

W ciągu zaledwie 9 lat swojego życia Lenka przeszła w USA: 9 operacji prawej nóżki, 5 operacji lewej nóżki. Ma za sobą lata bólu, rehabilitacji i zbiórek pieniędzy na leczenie. Ten potężny wysiłek i poświęcenie przyniosły upragnione rezultaty: Lenka chodzi i cieszy się dzieciństwem tak, jak inne dzieci. Nie jest to jednak koniec jej zmagań o sprawność, bo przed naszą bohaterką są kolejne 2 etapy leczenia, w tym operacja usunięcia płytki z lewej nóżki, kolejna operacja obu nóżek i wiele godzin rehabilitacji. Na ten cel potrzebnych jest aż 450 000 zł, a czas, w którym Lenka może przejść operacje, kurczy się szybko. Dlatego tym mocniej zachęcamy Was do dołączenia do akcji Dobroczynna Jesień. To prostsze niż myślicie! Łączymy naukę oszczędzania z pomaganiem!" - czytamy w poście.

Lenka Cholewa to bohaterka naszej akcji Dobroczynna Jesień 🍁 To właśnie dla niej zbieramy pieniądze do specjalnych...

Opublikowany przez Kantor MONEO Czwartek, 12 października 2023

Akcja zorganizowana przez Małopolską Sieć Kantorów Moneo jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, którzy mogą realnie pomóc 9-letniej Lence.

Udział w akcji jest bardzo prosty:

1. Odbierz skarbonkę w dowolnym punkcie Moneo

2. Zbieraj do niej pieniądze aż do 30 listopada.
Możesz dołączyć w każdym momencie!

3. 30 listopada Twój rodzic lub opiekun powinien wysłać na naszego maila dobroczynnajesien@kantormoneo.pl zgodę o przekazaniu pieniędzy na cel charytatywny oraz sumę zebranych w skarbonce pieniędzy.

4. Do 7 grudnia Twój rodzic lub opiekun powinien przynieść skarbonkę do dowolnego punktu Moneo.

5.  Następnie mailem zostanie wysłane do Was zaproszenie do udziału w gali!

Szczegóły oraz regulamin akcji znajduje się na stronie:

Głos24 objął akcję patronatem medialnym.

Lenka z dr Paleyem - fot. Fb. Lena Cholewa

Strażacy z OSP w Zubrzycy Dolnej wraz z mieszkańcami zebrali dla Lenki 800 kg zakrętek - fot. Fb. Lena Cholewa

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka