poniedziałek, 28 lutego 2022 12:31

Przewaga coachingu nad innymi formami pracy z człowiekiem

Autor Artykuł sponsorowany
Przewaga coachingu nad innymi formami pracy z człowiekiem

Z pewnością nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem coachingu. Coaching kariery, business coaching, life coaching a nawet coaching dietetyczny. Odbierasz go pozytywnie, bądź wręcz przeciwnie, uważasz go za kolejny wymysł XXI wieku, utożsamiając go ze stratą pieniędzy i czasu. Dziś przełamujemy wizję coachingu i postaramy się wytłumaczyć, że coaching to bardzo dobra forma na odkrywanie siebie, tak prywatnie, jak i w życiu zawodowym.

Coaching – czym jest i co go wyróżnia?

Coaching to metoda, która przyczynia się do rozwoju klienta, rozmawiającego z coachem. Od razu więc nasuwa się pytanie: Kto to coach? Wbrew błędnemu przekonaniu, nie jest to osoba, która wykłada mowy motywacyjne. Nie jest to mówca namawiający Cię do kompletnej zmiany swojego życia. W bliższym i dalszym otoczeniu, zapewne nie raz słyszałeś, bądź słyszałaś o tym, że nie należy słuchać tego, co mówią coachingowe bzdury. Może sam/sama należysz do tej grupy osób. W ciągu ostatnich lat znacznie powiększyła się liczba osób oferujących specjalistyczną pomoc. Dlaczego? O tym powiemy w dalszej części artykułu. Teraz skupmy się na podstawowym pytaniu: czym właściwie jest „ten coaching”?  To cykl sesji podczas których klient wyznacza i realizuje cele, wspomagając się dogłębną rozmową z coachem. Podczas spotkania klient – podczas sesji nazywany coachee - sam musi wyciągnąć płynące z niego wnioski. To kluczowa różnica, która odróżnia coaching od mentoringu, doradztwa, czy psychoterapii. Osoba decydująca się na współpracę z coachem powinna wiedzieć, że w trakcie spotkań nie usłyszy żadnych wskazówek. Coach służy bowiem pomocą w zadawaniu pytań, które pozwolą nakierować coachee na nowe przemyślenia.

Oto na czym polega sesja coachingowa: Klient na pierwszym spotkaniu opisuje swój problem i wskazuje cele jakie chciałby osiągnąć. Z pomocą pytań zadawanych przez coacha jest w stanie dogłębnie spojrzeć na swój problem. W cyklu kolejnych spotkań, coachee powinien powoli dostrzegać popełniane błędy, jak również możliwości, które go otaczają. Takie podejście pozwoli mu wypracować nowy plan działania i spojrzeć z większym dystansem na to, co chciałby zmienić/rozwiązać. Coaching nie jest zatem jednostajnym monologiem przekonującym o tym, że niemożliwe, nie istnieje, a od sukcesu, zależą tylko pozytywne nastawienie i dużo chęci. Każdy z nas posiada w końcu chwile słabości.

Współpraca z coachem, czyli rozmowa równego z równym.

Tytuł brzmi nieco kontrowersyjnie. Może zakładać, że specjaliści tacy jak mentorzy, doradcy, czy mówcy motywacyjni patrzą na klienta „z góry”. Tak jednak nie jest. Różnica polega na tym, że coach to osoba, która nie może reagować na Twoje słowa oceną. Nie może wyznaczać Ci kierunku, którym powinieneś/powinnaś podążać. Subiektywne zdanie wyrażane przez coacha, świadczy o jego nieprofesjonalnym podejściu. W takim wypadku powinieneś/powinnaś zastanowić się nad rezygnacją z dalszej współpracy. To znak, że trafiłeś/trafiłaś pod niewłaściwy adres. Przedstawmy więc cechy, dzięki którym rozpoznasz dobrego coacha:

1.       Potrafi słuchać

Czas sesji to czas dedykowany Tobie. Pamiętaj, że coach ma pomagać Ci się rozwijać, abyś osiągnął/osiągnęła zamierzone cele. Jego pytania mają więc służyć Twojemu otwieraniu się nie tylko przed nim, ale przede wszystkim przed samym sobą. Coach nie powinien Ci przerywać, to oznaka nie tylko braku profesjonalizmu, ale również braku szacunku do Twojej osoby. Oczywiście nie musimy przypominać, że ta zasada działa obustronnie

2.       Zadaje zarówno oczywiste jak i nieoczywiste pytania

Przychodzisz z problemem dręczącym Cię w pracy, a coach zadaje pytania odnoszące się do Twojego życia prywatnego? O ile nic nie wykracza poza granicę dobrego smaku i nie powoduje Twojego dyskomfortu, nie bój się szukać źródła problemu w życiu prywatnym. Bardzo często zdarza się, że sfera osobista przenika tę zawodową. Coach to osoba, która kieruje Twoje myśli na wiele obszarów, które pozwolą Ci spojrzeć na sesję coachingową

kompleksowo.

3.       Nie naucza

Przychodząc na spotkanie coachingowe nie rozmawiasz z mentorem, który ma przyświecać Twojemu sukcesowi. Nie jesteś też u doradcy, który – jak sama nazwa wskazuje – doradza, a także pokazuje jak koordynować pracą.

Coach nie  wskazuje na to co można zmienić, aby osiągnąć zamierzony cel. Nie wydaje własnych opinii. Jego słowa nie zawierają sugestii. Coach nie ocenia sytuacji swojego klienta, co jest kluczowe dla zrozumienia tematyki coachingu. Dlatego przed skorzystaniem z profesjonalnej usługi, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czy na pewno taka forma spotkań będzie mi odpowiadać? To bardzo istotne, ponieważ u niektórych sesja coachingowa może spotkać się z dużym zawodem. To przez błędne wyobrażenie o coachu jako trenerze, który ma motywować, a także znać „złoty środek” gwarantujący poprawę wyniku.

4.       Jest empatyczny

To powinna być jedna z głównych cech, które charakteryzują coacha. Na spotkaniu coachingowym nie powinieneś spotkać się z brakiem zrozumienia. Ponadto, profesjonalista nie zadaje prostych pytań, które sprowadzają się do bezbarwnej odpowiedzi. Wie jak prowadzić rozmowę, aby nie tylko wypełniać swój obowiązek, ale również pozyskać sympatię klienta.

5.       Dba o komfort psychiczny klienta

Zadaniem coacha jest stworzyć takie warunki, aby zachęcić klienta do otwartej rozmowy. Swobodę z pewnością odda wyszukany wystrój, w żaden sposób nie przypominający wyglądu szarego biura. Następnie sposób rozmowy zainicjowany przez coacha nie powinien zawierać zwrotów per Pan/Pani. Choć same spotkania coachingowe są dość mocno ustrukturalizowane, kieruje nimi także nieformalność. Śmiało rzec można, że coach to ktoś w rodzaju „neutralnego kolegi”, który pomaga Ci się rozwijać z własnymi myślami

Jakie korzyści przyniesie Ci sesja coachingowa?

Po pierwsze, poczujesz ulgę... A to dlatego, że zgłaszając się do coacha, potrzebowałeś neutralnej rozmowy z człowiekiem, który Cię nie ocenia.

Po drugie, poczujesz się wysłuchany i nakreślisz własny kierunek działania, na który spojrzysz z zupełnie nowej perspektywy.

Po trzecie zyskasz samoświadomość, dzięki której łatwiej poznasz swoje błędy, jak również zobaczysz możliwości, które możesz wykorzystać.

Resztę korzyści możesz dopisać sam, jeśli tylko poczujesz, że sesja coachingowa jest właśnie dla Ciebie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka