wtorek, 25 października 2022 12:22

Krakowianie byli zachwyceni tym, że przez kilka miesięcy kursował po mieście. Dziś wróci do Poznania

Autor Mirosław Haładyj
Krakowianie byli zachwyceni tym, że przez kilka miesięcy kursował po mieście. Dziś wróci do Poznania

Na specjalnej lawecie z zajezdni tramwajowej Podgórze wyjechał dzisiaj (25 października) poznański wagon 102N. Wagon wróci do Poznania, skąd został wypożyczony na okres wakacyjny do obsługi Krakowskiej Linii Muzealnej. W tym tygodniu do Krakowa wróci z kolei wagon 4N, który w ramach wymiany trafił na poznańskie tory.

Wymiana historycznych wagonów to efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego MPK z MPK w Poznaniu, które zdecydowały się wymienić na okres wakacyjny swoimi pojazdami - do Krakowa trafił poznański wagon 102N, a do Poznania krakowski 4N.

– Bardzo ważne jest dla nas to, że wymianę wagonów bardzo pozytywnie ocenili mieszkańcy zarówno Krakowa jak i Poznania. Tramwaje cieszyły się dużą popularnością podczas swoich kursów. To potwierdza, że warto podejmować takie inicjatywy. Mogę już dzisiaj zapowiedzieć, że na przyszły sezon Krakowskiej Linii Muzealnej mamy już pomysł na kolejną wymianę wagonów

– zapowiada Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Przypomnijmy, że poznański tramwaj w swoich charakterystycznych kremowo-zielonych barwach kursował przez kilka miesięcy na Krakowskiej Linii Muzealnej oraz brał udział w paradzie historycznych tramwajów.

Wagon 102N trafił do Poznania w 1970 roku. Ze względu na swoje kanciaste kształty został od razu nazwany "kanciakiem". Stacjonował w zajezdni Głogowska i w swój pierwszy kurs wyruszył 14 stycznia 1970 roku na linię nr  6. Na regularnej linii kursował on aż do 2001 roku. Po wycofaniu z ruchu przeszedł remont generalny, podczas którego przywrócono go do stanu fabrycznego. Od 1 grudnia 2004 roku jest pojazdem historycznym.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje