niedziela, 25 sierpnia 2019 18:02

Przytulić się do policzka Maryi – 50-lecie Koronacji Wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej

Autor Anna Piątkowska-Borek
Przytulić się do policzka Maryi – 50-lecie Koronacji Wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej

Wierni tłumnie przybyli na uroczystą Mszę Świętą na rynku w Myślenicach.

W sobotę 24 sierpnia na myślenickim rynku odbyła się uroczystość, podsumowująca tydzień obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Płytę rynku po brzegi wypełnili wierni nie tylko z Myślenic i ziemi myślenickiej, ale również całej Archidiecezji Krakowskiej, chcący uczestniczyć we Mszy Świętej. Przewodniczy jej arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, natomiast kazanie wygłosił arcybiskup Marek Jędraszewski.

W homilii metropolita krakowski podkreślił, że wszyscy wierni z największą czcią wpatrują się w Cudowny Obraz Matki Boskiej Myślenickiej, przedstawiający Maryję, która przytula swój policzek do policzka Boskiego Syna. Abp Marek Jędraszewski zauważył, że pragnieniem wielu serc jest z ufnością przytulić się do policzka Maryi i przedstawić Jej swe najskrytsze pragnienia.

– Jakże bardzo chcielibyśmy (…), aby Matka Najświętsza zechciała pochylić się nad nami i swój matczyny policzek zbliżyć do naszych twarzy. Żeby wróciło cudowne wspomnienie naszego, niekiedy już bardzo odległego dzieciństwa, kiedy nasze matki przytulały się do nas, a myśmy, pełni ufności i poczucia całkowitego bezpieczeństwa, obejmowali je za szyje. Jednakże nie o samo wspomnienie tu chodzi. Tu chodzi przede wszystkim o to, abyśmy na wzór Jezusa – a tak właśnie jest na obrazie Myślenickiej Pani – z ufnością przedstawiali Jej nasze najważniejsze i najświętsze sprawy – powiedział metropolita krakowski.

Z kolei na zakończenie Mszy Świętej abp Marek Jędraszewski kanonicznie ustanowił Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Od tej pory wierni, który je odwiedzą, będą mogli uzyskać odpust zupełny w określonych dniach. Kustoszem Sanktuarium ustanowiono każdorazowego proboszcza parafii pw. Narodzenia NMP w Myślenicach.

– Niech wierni, przybywający do myślenickiego sanktuarium doświadczają przemożnego wstawiennictwa Matki Najświętszej, doznają pociechy w strapieniach i poprzez ufną modlitwę wypraszają potrzebne łaski – odczytał dekret ks. Tomasz Szopa, kanclerz kurii metropolitalnej w Krakowie.

Warto też dodać, że podczas uroczystości przyjęto akt zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

– Ufamy, że jego [jubileuszu – przyp.red.] duchowy owoc pozostanie w naszych sercach na trwałe. Otrzymaliśmy z rąk ks. Nuncjusza Apostolskiego Salvatore Pennacchio specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka dla naszej parafii oraz dekret ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego potwierdzający istnienie Sanktuarium Pani Myślenickiej i związane z tym duchowe łaski. Wyrażamy wielką wdzięczność wszystkim, którzy na różne sposoby przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia jubileuszowej uroczystości – podkreślił proboszcz myślenickiej parafii ks. Zdzisław Balon podczas ogłoszeń parafialnych w niedzielę 25 sierpnia.

Na podstawie materiałów Archidiecezji Krakowskiej i Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej.

fot. Archidiecezja Krakowska

Zachęcamy do obejrzenia naszej rozmowy video z ks. kanonikiem Zdzisławem Balonem, proboszczem myślenickiej parafii na temat historii obrazu oraz przygotowaniach do uroczystości. Rozmowę można obejrzeć TUTAJ.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka