piątek, 29 lipca 2022 04:46

W Małopolsce będą leczeni ukraińscy żołnierze. Specjalny pociąg dotarł do Krakowa

Autor Marzena Gitler
W Małopolsce będą leczeni ukraińscy żołnierze. Specjalny pociąg dotarł do Krakowa

Ciężko ranni na froncie ukraińscy żołnierze trafili wczoraj wieczorem do małopolskich szpitali. Do Krakowa dotarł specjalny pociąg medyczny.

Specjalny pociąg dotarł na krakowski Dworzec Główny w czwartek, 28 lipca wieczorem. Czekało już na niego na peronie kilkanaście karetek pogotowia z ratownikami. Ze względu na stan zdrowia rannych oraz ich bezpieczeństwo akcja musiała przebiegać w sposób maksymalnie sprawny i szybki.

- Do Krakowa przywiezionych zostało 15 rannych żołnierzy z Ukrainy. Specjalnie wyposażony pociąg do Krakowa przyjechał z Przemyśla, gdzie ranni byli przewożeni z Ukrainy karetkami. Z Krakowa pociąg pojedzie do Katowic, gdzie trafią pozostali pacjenci. Najczęściej są to osoby, które poważniejsze operacje przechodziły po stronie ukraińskiej, w Polsce leczenie będzie kontynuowane lub będzie prowadzona rehabilitacja. Ich urazy – typowe dla skutków wybuchów i ostrzałów – wymagają dalszych interwencji medycznych, w tym np. rekonstrukcji, zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych czy okulistycznych – mówił II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

- Ranni zostali przewiezieni 14 karetkami do 9 małopolskich szpitali, w tym 5 krakowskich, gdzie otrzymają niezbędne świadczenia. Ich bliskim, którym z nimi przyjechali, również zapewniliśmy schronienie. Stan rannych jest stabilny, choć ze względu na rodzaj obrażeń ich leczenie wymaga dalszej specjalistycznej pomocy. Tę pomoc otrzymają w Małopolsce. Dziękuję szpitalom, które uczestniczą w tej sztafecie pomocy i aktywnie włączają się w takie działania. To niezwykle ważne, by dać tym rannym żołnierzom, którzy stanęli w obroni swojego kraju, nadzieję i wsparcie – dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród szpitali, do których trafili ranni, są szpitale wojewódzkie. Jak zadeklarował wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, to wsparcie i zaangażowanie szpitali wojewódzkich w zakresie leczenia rannych z Ukrainy będzie kontynuowane.

To nie pierwszy raz, gdy w Małopolsce udzielana jest pomoc poszkodowanym przez wojnę. Pierwszy transport rannej ukraińskiej nastolatki, która zasłoniła ciałem brata podczas ostrzału trafił do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie 20 marca. Dzień później wojewoda zapewnił, że małopolskie szpitale są gotowe do przyjmowania pacjentów z ranami postrzałowymi i rannymi podczas działań wojennych

fot. MUW

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka