niedziela, 20 marca 2022 18:47

Zasłoniła ciałem brata. 16-latka z Ukrainy z ranami postrzałowymi przetransportowana do Szpitala Uniwersyteckiego

Autor Marzena Gitler
Zasłoniła ciałem brata. 16-latka z Ukrainy z ranami postrzałowymi przetransportowana do Szpitala Uniwersyteckiego

Czteroosobowa rodzina została przetransportowana śmigłowcem do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Ofiary wojny w Ukrainie będą leczyć się w Polsce. Transport lotniczy koordynował wojewoda, który na briefingu w poniedziałek, 21 marca podał dramatyczne okoliczności, w jakich uchodźcy z Kijowa zostali zranieni.

Do krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego wojskowym śmigłowcem została przewieziona czteroosobowa ukraińska rodzina, poszkodowana w czasie rosyjskiej agresji. Wśród rannych jest 42-letnia matka i jej 16-letnia córka. Mają obrażenia wewnętrzne - rany postrzałowe i złamania kończyn. Rannymi natychmiast zajęli się lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. O transporcie rannych z ranami postrzałowymi z Ukrainy do Krakowa wojewoda małopolski poinformował na Facebooku. "Chwilę temu na lądowisko Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie doleciał wojskowy śmigłowiec medyczny. Wspólnie z lekarzami ukraińskimi oraz CZK Wojewody Lubelskiego koordynowaliśmy działania związane z przekazaniem rannych obywateli Ukrainy. Śmigłowcem przyleciała ranna 4-osobowa rodzina - w tym kobieta w wieku 42 lata (matka) i jej 16-letnia córka. Mają one obrażenia wewnętrzne - rany postrzałowe i złamania kończyn. Rannymi natychmiast zajęli się lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jutro rano o pomocy małopolskich lekarzy poinformujemy na konferencji prasowej wspólnie z kierownictwem Szpitala Uniwersyteckiego. Już teraz dziękuję przedstawicielom ochrony zdrowia za profesjonalizm i pomoc uchodźcom. W Małopolsce jesteśmy i działamy razem" - napisał Łukasz Kmita.

W poniedziałek, 21 marca na briefingu zorganizowanym przed Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie wojewoda małopolski podał okoliczności w jakich doszło do odniesienia ran przez dwie Ukrainki, które wczoraj trafiły do placówki.

Ich dom, – bliźniak na kijowskim osiedlu, został zbombardowany, samochód w którym uciekała 4-osobowa rodzina, został ostrzelany. - 16-latka zasłoniła swoim ciałem przez kulami 6-letniego brata – mówił wojewoda.

4-osobowa rodzina, mąż, syn i dwie ranne Ukrainki – 48-letnia matka i 16-letnia córka są leczone w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Dziś rozmawiał z nimi wojewoda. Zapewniał, że pozostali członkowie ukraińskiej rodziny, która wczoraj trafiła do Krakowa, mają zaspokojone wszystkie potrzeby.

Wojewoda poinformował, że ukraińscy uchodźcy są leczeni we wszystkich małopolskich szpitalach. Radosnym wydarzeniem jest urodzenie się wczoraj ukraińskiej dziewczynki w Szpitalu im. Żeromskiego, która, jak powiedział wojewoda, powinna dostać na imię nadzieja, bo wszyscy mają nadzieję na zakończenie wojny.

fot. Fb. Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski

Kraków

Kraków - najnowsze informacje