środa, 3 marca 2021 16:57

Recepta na kryzys w Krakowie. Posłowie KO odpowiadali na pytania o pomoc dla przedsiębiorców

Autor Marzena Gitler
Recepta na kryzys w Krakowie. Posłowie KO odpowiadali na pytania o pomoc dla przedsiębiorców

- Nie może być tak, że najpierw się zamyka branże, a pomoc przychodzi po kilku miesiącach - mówił dziś w Krakowie poseł Aleksander Miszalski. Posłowie Koalicji Obywatelskiej na dzisiejszej konferencji prasowej na Rynku odpowiadali na pytania lokalnego przedsiębiorcy.

Dziś w Krakowie posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję poświęconą kontroli w Urzędzie Wojewódzkim dotyczącej funkcjonowania szpitali tymczasowych. W pewnym momencie jednak zmienili temat "wywołani do tablicy" przez przypadkowego przechodnia, który zapytał, kiedy zaczną zajmować się problemami przedsiębiorców. Mężczyzna wskazał krakowski Rynek Główny jako obraz sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy - restauracje i kawiarnie pozamykane, wszędzie pustki.

Poseł Aleksandrem Miszalski przypomniał, że wiele razy odbywały się konferencje prasowe poświęcone problemom przedsiębiorców i mówił o "dziurawych" kolejnych tarczach antykryzysowych, o których w parlamencie mówią posłowie KO, a Michał Szczerba - o ogłoszonym właśnie programie ratunkowym dla biznesu "Recepta na kryzys".

- Jeżeli rząd ogranicza działalność gospodarczą, powinien zostać ogłoszony stan klęski żywiołowej - mówił Szczerba. - Uważamy, że powinna być ustawa naprawcza, odszkodowawcza, która zrekompensuje te koszty, jakie wynikły z działań rządu i jego decyzji.

- Nie może być tak, że gospodarka jest zamykana, a pomoc idzie tylko do niektórych branż - dodał poseł Dariusz Joński. - Nas nie stać na zamykanie wszystkiego i wszędzie.

Poseł Miszalski przypomniał o projekcie ustawy, stworzonym przez Koalicję Obywatelską, który pomoc uzależnia od faktycznych strat, a nie wskazanych przez rządzących kodów PKD, w których pominięto wiele powiązanych z zamykanymi branżami firm.

- Nie może być tak, że najpierw się zamyka branże, a pomoc przychodzi po kilku miesiącach - podkreślił Miszalski. - Cały czas apelujemy do rządu, by popatrzył na to jak w innych krajach europejskich zarządza się pomocą.

Kraków

Kraków - najnowsze informacje