W najbliższy czwartek będzie miała miejsce okrągła rocznica jednego z najważniejszych wydarzeń na terenie Polski podczas II wojny światowej. Już blisko 80 lat temu miało miejsce Powstanie Warszawskie.
By upamiętnić bohaterów walczących o wolną Polskę, Wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał i prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy zapraszają mieszkańców na Plac Matejki.
Według planu uroczystości o godzinie 17:00 minutą ciszy zostaną uczczeni polegli podczas walk w 1944 roku. Po niej odbędą się uroczystości wojskowe przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Nieco później, bo o 18:45 w Katedrze na Wawelu rozpocznie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, oraz bohaterów tamtych wydarzeń.
Ponadto w wielu miejscach zawisną flagi państwowe, miejskie oraz Unii Europejskiej. Biało-czerwone barwy będzie można zobaczyć na placu Matejki, zaraz za pomnikiem Grunwaldzkim, a także na masztach od strony bazyliki Mariackiej. Obok samego kościoła będzie stał stojak z flagami.
Takie miejsca jak TAURON Arena, wieża telewizyjna na Krzemionkach, kładka o. Bernatka, czy estakada Lipska-Wielicka będą podświetlone w barwy flagi państwowej. Pojazdy komunikacji miejskiej będą udekorowane miejskimi, oraz państwowymi chorągiewkami.
Nie tylko w Krakowie, ale w całym województwie Małopolskim, gdy wybije 17:00, rozbrzmią syreny alarmowe, które jak każdego roku mają przypominać o Godzinie „W”.
"Zapraszam wszystkich Małopolan i gości przebywających w naszym województwie do włączenia się w krakowskie uroczystości rocznicowe. Wspólnie oddajmy hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę" - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
W Małopolsce uroczystości poświęcone 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są organizowane w wielu miastach i miejscowościach oraz przez liczne instytucje.
W Tarnowie pod Górą Świętego Marcina zaplanowano uroczystości patriotyczne. W kościele Filipinów o godz. 17:00 zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny oraz poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej. Następnie uroczystości rocznicowe przeniosą się przed Grób Nieznanego Żołnierza. Ponadto w ogrodzie sensorycznym Parku Strzeleckiego o 18:45 odbędzie się wielopokoleniowe śpiewanie, zorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
W Nowym Sączu uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, przy Alei Batorego.
W Zakopanem, w nowym oddziale Muzeum Tatrzańskiego - Muzeum Palace odbędzie się prelekcja Barbary Węglarz, dyrektor Muzeum Pienińskiego, której tematem będzie „Burza w Szczawnicy” - 80. Rocznica Powstania Szczawnickiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00. Po niej, organizatorzy zapraszają do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z Parafialnym Regionalnym Zespołem Giewont. Koncert uświetnią poezje sanitariuszki Powstania Warszawskiego, Honorowej Obywatelki Zakopanego Barbary Grocholskiej-Kurkowiak.
Powstanie 1 sierpnia 1944 roku było największym i najważniejszym zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciw niemieckiemu okupantowi, w ramach Akcji Burza. Prawie 48 tysięcy działających dotąd w konspiracji Polaków, przez dwa miesiące ścierało się z regularną, dobrze uzbrojoną i wyszkoloną armią niemiecką. Powstanie skapitulowało po 63 dniach walk i pochłonęło po stronie polskiej 15-18 tysięcy zabitych żołnierzy i prawie 200 tysięcy cywilów.
fot: B. Świerzowski