niedziela, 31 marca 2024 10:41

Rozpoczyna się 90. sezon Spływu Przełomem Dunajca. Zapłacimy więcej niż przed rokiem

Autor Mateusz Łysik
Rozpoczyna się 90. sezon Spływu Przełomem Dunajca. Zapłacimy więcej niż przed rokiem

Wraz z nadejściem wiosny, malownicze Pieniny ożywają, oferując jedną z najpiękniejszych atrakcji w Polsce – spływ Dunajcem tradycyjną tratwą flisacką.

Sezon flisacki rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa aż do końca października. 2024 r. będzie dla flisaków wyjątkowy, ponieważ to 90. rocznica turystycznych spływów, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Tradycja wycieczek tratwami po Dunajcu sięga nawet XIX w.

Spływ rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach, skąd uczestnicy wyruszają na 18-kilometrową trasę do Szczawnicy, podziwiając jednocześnie przez około 2 godziny i 15 minut przepiękne krajobrazy Przełomu Dunajca. Dłuższa trasa, do Krościenka, to 23 km trasy.

Ceny biletów na tratwę flisacką wzrastają w tym roku o 4 zł i wahają się od 97 zł w niższym sezonie do 103 zł w okresie letnim (od 1 lipca do 31 sierpnia i w długi weekend majowy). Za bilet ulgowy zapłacimy 73 zł w sezonie wysokim i 69 zł poza sezonem.

Wybierając się na spływ Dunajcem, oprócz przygody na wodzie, uczestnicy mają szansę doświadczyć kultury flisackiej, która jest integralną częścią historii i tradycji regionu. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć Pieniny z innej perspektywy i przeżyć przygodę, która na długo pozostanie w pamięci.

Historia spływów flisackich na Dunajcu sięga XVI w., o czym świadczy polichromia w starym kościele w Krościenku. W średniowiecza flisacy zajmowali się przewozem towarów, głównie drzewa wzdłuż rzeki aż do stoczni w Gdańsku, a z czasem zaczęli przewozić również turystów. Od 1934 r. flisaków zrzesza Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, a sam spływ, prowadzony tradycyjnymi drewnianymi tratwami, stał się jednym z symboli Pienin.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka