czwartek, 20 lutego 2020 15:07

Ryglice. Lubcoki zapraszają na swoje 35-lecie

Autor Marzena Gitler
Ryglice. Lubcoki zapraszają na swoje 35-lecie

22 lutego w Wielofunkcyjnym Budynku "Perła Lubczy" swój jubileusz będą świętować Kolędnicy z Lubczy - Lubcoki działający przy lubeckiej filii Ośrodka Kultury w Ryglicach.

Lubcoki są najstarszą grupą kolędniczą w gminie Ryglice i jedną z najstarszych w regionie. Historia lubeckich kolędników sięga początków XX wieku. Dziadkowie i pradziadkowie kolędowali po domach. Kolędnikami byli mieszkańcy Czarnej Wsi w Lubczy, zgodnie z tradycją, wyłącznie mężczyźni. W 1985 r. grupę kolędniczą, którą prowadził wcześniej jego dziadek i tata, reaktywował Zbigniew Kumięga. W kolejnych latach działalności do grupy przyłączała się także młodzież. Łącznie poprzez 35 lat przewinęło się ok. 50 osób.

Kolędnicy do swojej działalności przygotowywali się na próbach w czasie Adwentu. Z kolędą wyruszali w Świętego Szczepana do swoich sąsiadów, którzy niekiedy dołączali do grupy, by wspólnie wędrować po domach. W kolejne dni szli do mieszkańców całej wioski i ościennych miejscowości. Okres kolędowania trwał i trwa po dzień dzisiejszy od Bożego Narodzenia do Gromnic.

Lubcza była wyjątkową wioską, bo kolędnicy zamiast turonia, czy krowy, w przedstawieniu mieli kozę. Nie wiadomo skąd się wzięła tradycja z tym zwierzęciem. W czasie kolędowania zadaniem żyda, dziada, było bałaganienie, sypanie słomy, plew. Diabeł smolił panny. Domownicy brali czynny udział w harcach kolędników. Gospodarze domów, które zostały przypadkowo nie odwiedzone przez kolędników, czuli się zawiedzeni, obrażeni - mówi Zbigniew Kumięga.

Od roku 1997 grupa kolędnicza pod pierwotną nazwą „Lubczanie” wyjechała na pierwszy konkurs, do Lipnicy Murowanej, gdzie została doceniona gwara i oryginalne stroje. Po dwóch latach przyjęła ostateczną nazwę według miejscowej gwary: „Lubcoki”.

Przez szereg lat kolędnicy zdobywali wyróżnienia i nagrody za zdobyte miejsca.

Najważniejsze sukcesy to: pierwsze miejsca w Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej na Podkarpaciu, w ogólnopolskim przeglądzie podczas Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej. W małopolskim przeglądzie „O Lipnicką Gwiazdę” w Lipnicy Murowanej zdobywali grand prix – gwiazdę lipnicką.

inf. i foto: UG Ryglice

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka