wtorek, 2 kwietnia 2024 12:16

Ryszard Nowak uderza w swojego następcę. "Nie mam wątpliwości: będzie Handzel, będzie spalarnia!"

Autor Patryk Trzaska
Ryszard Nowak uderza w swojego następcę. "Nie mam wątpliwości: będzie Handzel, będzie spalarnia!"

Ryszard Nowak zapowiada, że jeżeli zostanie ponownie prezydentem Nowego Sącza, to nie powstanie kontrowersyjna spalarnia śmieci. Przeciwko inwestycji protestowali swego czasu mieszkańcy oraz aktywiści. "Nie mam wątpliwości: będzie Handzel, będzie spalarnia!" – twierdzi Nowak.

W Nowym Sączu kampania prezydencka wchodzi w decydującą fazę. Do pierwszej tury został już niecały tydzień. Kandydaci walczą o każdy głos mieszkańców na ulicach i w Internecie.

Ostatnio były prezydent Nowego Sącza, Ryszard Nowak, który stara się o powrót na to stanowisko wziął na tapet temat spalarni śmieci, która miała powstać w mieście.

Temat budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu jest powszechnie znany i od dawna wywołuje kontrowersje. Blokadą dla inwestycji zaplanowanej przez firmę Newag na osiedlu 29 Listopada były zapisy „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza". W styczniu 2022 roku, Rada Miasta w Nowym Sączu zagłosowała za  przystąpieniem do prac, zakładających jego zmiany studium.

Decyzja wywołała ogromny sprzeciw u mieszkańców, którzy poprzez liczne protesty, apelowali do radnych o wycofanie się z tej szkodliwej w ich opinii decyzji. (W tym miejscu warto przypomnieć, że według pierwotnego projektu, spalarnia miałaby powstać w pobliżu osiedla mieszkalnego Nowojowskie).

Pod naciskiem lokalnej społeczności część radnych zmieniła zdanie ws. inwestycji, a sama uchwała została uchylona. Sprawa ucichła, a mieszkańcy zaczęli prowadzić dialog z władzami miasta o tym, jak powinna wyglądać rozsądna gospodarka odpadami. W Nowym Sączu przeprowadzono nawet referendum w tej sprawie, jednak okazało się ono niewiążące.

Sprawa wróciła jak bumerang w czerwcu zeszłego roku. Rada Miasta w Nowym Sączu zadecydowała o zmianie „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Nowego Sącza. Zmiana studium dała de facto zielone światło dla budowy spalarni. Głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. Zabrała w niej głos m.in. Ewa Stasiak-Kubacka, przedstawicielka komitetu „Stop spalarni”, która zakwestionowała raport oddziaływania na środowisko kontrowersyjnej inwestycji. - Jak widać pan prezydent woli działać na rzecz swojego byłego pracodawcy niż na rzecz mieszkańców Nowego Sącza. Prognoza została napisana na podstawie raportu oddziaływania na środowisko firmy Newag - twierdziła przedstawicielka protestujących.

Uchwałę zaskarżyły do wojewody radne Prawa i Sprawiedliwości Iwona Mularczyk, Teresa Cabała oraz Ilona Orzeł. Wojewoda z kolei skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W uzasadnieniu argumentowano, że podczas przyjmowania uchwały, zignorowano negatywne opinie zewnętrznych instytucji takich jak ta Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Nowym Sączu, czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie. Nie uwzględniono również  opinia WIOŚ-u, która została wydana przy okazji sporządzania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami na lata 2023-2028.

W opinii Ryszarda Nowaka, obecnie urzędujący prezydent Nowego Sącza – Ludomir Handzel nie zrezygnował z pomysłu budowy spalarni. "Jeśli będzie rządził Ludomir Handzel – będziemy mieć w Nowym Sączu spalarnię śmieci, do której dziesiątkami ciężarówek dziennie będą dowożone śmieci z całego regionu. Obecnie Ludomir Handzel mydli oczy wyborcom i twierdzi, że wycofał się z budowy spalarni – to KŁAMSTWO i wyciszenie tematu przed wyborami. TO WIELKA MANIPULACJA! Bardzo intratny interes dla prywatnego inwestora – od lat powiązanego z panem Handzlem, jest zabójczy dla nas, mieszkańców Nowego Sącza i okolic. Planowana spalarnia, ma „przerabiać” STO TYSIĘCY TON ODPADÓW rocznie! Tyle odpadów ma trafić na teren NEWAGU, czyli musi tam zostać dowiezionych. To dziesiątki ciężarówek przejeżdżających przez miasto, dzień w dzień, od rana do nocy! Śmierdzące karawany śmieci! Sprawa nie dotyczy tylko osiedla przy ul. 29 Listopada, ale całego miasta! Gdziekolwiek mieszkamy na terenie Nowego Sącza, nie otworzymy okna i nie odpoczniemy w ogródku. Będzie nam towarzyszył hałas i wszechobecny smród spalin, bo elektrykami śmieci wozić przecież nie będą. Spalarnia będzie zabijać nas i nasze dzieci. Nie mam wątpliwości: będzie Handzel, będzie spalarnia! Sądeczanki i Sądeczanie są zbyt mądrzy, aby zgotować sobie tak tragiczny los – doskonale wiedzą, jaka jest jakość powietrza w mieście. Nie potrzeba kolejnego elementu zagłady…" – napisał na Facebooku Ryszard Nowak.

Zamiast spalarni były prezydent Nowego Sącza proponuje właściwą segregację i linię technologiczną do ich segregacji  oraz możliwość przewiezienia 20% odpadów po powstającej w Gorlicach spalarni na 100 tysięcy ton rocznie.

Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia.

Foto: Prezydent Ryszard Nowak/Facebook

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka