środa, 9 grudnia 2020 13:50

Rządowy fundusz wsparcia tylko dla lojalnych samorządów? "PiS rozdał pieniądze "po uważaniu"

Autor Marzena Gitler
Rządowy fundusz wsparcia tylko dla lojalnych samorządów? "PiS rozdał pieniądze "po uważaniu"

Podzielono środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niektóre samorządy nie dostały żadnego wsparcie na przeciwdziałanie skutkom epidemii. Dlaczego?

"Przeznaczamy dodatkowe środki dla Małych Ojczyzn - 12 mld zł! Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych będą motorem napędowym rozwoju gmin i powiatów, podnosząc jakość życia Polaków. Myślimy o zrównoważonym i sprawiedliwym rozwoju!" - poinformował wczoraj na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Okazało się jednak, że podział środków, które miały pomóc w przezywciężeniu skutków epidemii koronawirusa, wzbudził ogromne kontrowersje. Cześć samorządów otrzymała nawet 100% środków na realizację zadań, o które wnioskowała, inne nie otrzymały pieniędzy na żadne z zadań ważnych dla danej społeczności.

Kto dostanie pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

Do województwa małopolskiego trafiło w sumie prawie 958 mln zł, z tego aż blisko 402 na 186 zadań, o których realizację ubiegały się samorządy. Termomodernizacja budynków Szpitala Powiatowego w Limanowej wraz z przebudową dróg wewnętrznych, placów i chodników, przebudowa drogi powiatowej nr 1078K w miejscowości Osiek a także wykończenie, wyposażenie, zagospodarowanie terenu, parkingów, podjazdów, placów zabaw i ogrodzenia Domu Opieki nad Małym Dzieckiem w Szerzynach. To tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach kolejnego etapu Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Niestety, również w Małopolsce są samorzady, które nic nie dostaną.

Polityczny podział?

– To skandaliczna rzecz. Takiego upolitycznionego podziału jeszcze nie było - podsumował poseł KO Marek Sowa. - Już sam konkurs był kuriozalny. Nie było podanych żadnych kryteriów i zgłaszałem tę sprawę. Od początku zapowiadało się na to, czym się to wczoraj skończyło. Od razu widomo było, że jest to po to, aby rząd mógł bardzo elestycznie w tym zakresie podejmować decyzje - "po uważaniu". To jednak przekroczyło jakiekolwiek granice.  

Sprawę skomentował też prezes PSL Władysław Kosiniak Kamysz. "Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, czy Fundusz Inwestycji PiSowskich? Kiedy zrozumiecie, że w Polsce są również samorządowcy i mieszkańcy bez legitymacji PiS? Czy nawet wsparcie naszych małych ojczyzn musi być dla Was okazją do dzielenia na lepszy i gorszy sort? Wstyd!"

Kraków bez rządowego wsparcia

Wśród samorządów, które nie dostaną wsparcia z Funduszu Inicjatyw Lokalnych jest też Kraków. "Sukces! W ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych Kraków otrzyma... 0 zł. Wsparcia nie dostaną też m. in. Warszawa, Łódź czy Gdańsk. Patrząc na listę można odnieść dziwne wrażenie, że pieniądze dostały te samorządy gdzie rządzą osoby związane z PiSem" - podsumował radny KO w Krakowie Łukasz Sęk.

Burmistrz Wieliczki chce wyjaśnień

W Małopolsce jednym z samorządów, który nie otrzymają żadnego wsparcia z Funduszu Inwestycji Lokalnych jest Miasto i Gmina Wieliczka. Sprawę skomentował burmistrz Wieliczka Artur Kozioł, który zauważył przede wszystkim, że przy podziale wniosków nie podano żadnego kryterium.

– Jedni dostali 100% inni 50%, a inni w ogóle. Zrobiliśmy wczoraj w nocy konferencję z prezydentami z całej Polski, którzy protestują przeciwko rządowemu wetu wobec budżetu Unii. Okazało się, że jakaś część z nich coś dostała, jakaś część nie. Wszyscy próbują zrozumieć jakie było kryterium. Warto zauważyć, że po pierwsze rząd rozdaje pieniądze, które we wrześniu zabrał nam z PIT-u. I robi to nieprzypadkowo w tym terminie, gdy samorządowcy protestują przeciwko unijnemu wetu.

Burmistrz wysłał pismo do premiera, w którym wyraził ubolewanie z powodu pominięcia Wieliczki przy podziale środków i domaga się uzasadnienie odrzucenia złożonych projektów.

zobacz też:

Koronawirus Małopolska [9 grudnia]: Szczegółowe dane - zakażenia, zgony
Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Prezentujemy najnowsze informacje.
Bunt w policji? Rafał Otoka-Frąckiewicz: “Państwo nie działa. W żadnym wymiarze”
W cyklu naszych rozmów udało się nam połączyć z panem Rafałem Otoką-Frąckiewiczem, redaktora naczelnym portalu polityko.com, którego zapytaliśmy o to, czy w polskiej policji nastąpił bunt. Punktem wyjścia dla naszej rozmowy było wystąpienie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który 27 października…
Czy do Krakowa wrócą zdjęcia abortowanych płodów? Alicja Szczepańska chce skierować sprawę do sądu
Ponad miesiąc temu Kraków przyjął rezolucję, a w listopadzie uchwałę o zakazie eksponowaniw w przestrzeni publicznej drastycznych zdjęć. Co dalej z tym dokumentem pytamy Alicja Szczepańską, radą krakowską i jedną z inicjatiorów tej uchwały.
koronawirus najnowsze informacje

Małopolska - najnowsze informacje