środa, 28 października 2020 12:38

Są nowe zasady kwarantanny! Co się zmieniło?

Autor Aleksandra Tokarz
Są nowe zasady kwarantanny! Co się zmieniło?

Od 26 października zmieniły się przepisy dotyczące odbywania obowiązkowej kwarantanny. Kwarantanną objętych będzie zdecydowanie mniej osób. Dlaczego?

„Osoba, z którą mieszkam, jest na obowiązkowej kwarantannie. Czy ja również muszę iść na kwarantannę?”. Takie pytanie widnieje na stronie Ministerstwa Zdrowia. A pod nim zaktualizowana odpowiedź: "Nie, jeśli nie miałeś bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem". A dalej, "zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie". Co to oznacza?

Do tej pory kwarantanną obejmowani byli wszyscy domownicy osób, które miały kontakt z zakażonym. Teraz kwarantannę odbywać będzie jedynie ta osoba, która miała bezpośredni kontakt z chorym. Na pozostałych nie będzie ciążył ten obowiązek i będą mogły funkcjonować w sposób "normalny".

Nowe zasady obowiązują od poniedziałku, 26 października i dotyczą nowych przypadków zakażeń. Te, które potwierdzone zostały wcześniej, podlegają starym procedurom.

Zmiana szczególnie dotyka rodzin dzieci, które przebywają na kwarantannie z powodu zakażeń wykrytych w szkołach. Co prawda zmiany spowodują, że osób objętych izolacją będzie mniej, ale pojawia się coraz więcej wątpliwości.

Portal wp.pl opisuje historię 3-latki, która w związku z zakażeniem koronawirusem, które pojawiło się w przedszkolu, została skierowana na „samodzielną” kwarantannę. Opiekę nad dzieckiem jej matka ma organizować we własnym zakresie, a najlepiej wynająć do tego nianię. Według nowych przepisów może bowiem chodzić do pracy.

-W przypadku objęcia przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, informacja o tym umieszczona zostanie w przeznaczonym do tego celu systemie teleinformatycznym. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się. Informacja o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, zostanie przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon - informuje PSSE w Krakowie.

Czy przepisy zaczynają być coraz bardziej absurdalne?

fot. ilustracyjne

Małopolska - najnowsze informacje