piątek, 19 listopada 2021 08:11

Sądecczyzna. Misja rozpoczęta. Najmłodsi przełamują bariery i poznają kulturę innych krajów

Autor Aleksandra Tokarz
Sądecczyzna. Misja rozpoczęta. Najmłodsi przełamują bariery i poznają kulturę innych krajów

You start first, then wait for the others – pod taki tytułem rozpoczął się Międzynarodowy Projekt ERASMUS+ przewidziany na lata 2020 – 2023, realizowany przez Szkołę Podstawową im. Armii Krajowej w Gródku. Hasło Rozpocznij pierwszy, a następnie czekaj na innych zwraca uwagę na fakt, iż żyjemy w wielokulturowym świecie, więc naszym obowiązkiem jest przełamywanie barier i poznawanie kultury i tradycji innych krajów.

Misja rozpoczęła się wyjazdem pięciorga uczniów wraz z dwoma opiekunami do Portugalii – pierwszego z państw partnerskich. Oprócz tego w projekcie biorą udział Macedonia, Serbia i Turcja.

Trwający od 8 do 14 listopada 2021 r. wyjazd był okazją dla młodych uczestników nie tylko do rozwinięcia swoich kompetencji językowych, ale także do poznania kultury i tradycji swoich rówieśników. Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się w Escola Básica e Secundária de Ourém (EBSO). Po zwiedzeniu portugalskiej szkoły, uczestnicy projektu zostali powitani przez Burmistrza miasta. Harmonogram wyjazdu był bardzo napięty. Gospodarze przygotowali wiele atrakcji m. in. zwiedzanie miasta Ourém oraz zwiedzanie znajdującego się tam zamku, wizytę w klasztorze Zakonu Chrystusa Króla w Tomarze, zwiedzanie Katedry Lizbońskiej z relikwiami św. Wincentego, pobyt na Zamku św. Jerzego, znajdującym się na najwyższym z siedmiu wzgórz miasta, spacer uliczkami Fatimy i wizyta w Sanktuarium. Klimat Portugalii to nie tylko zabytki, to także spektakularne krajobrazy, niesamowite plaże i światowej sławy kuchnia. Wszystko to dostarczyło uczestnikom projektu niesamowitych wrażeń.

Uczniowie brali udział w wielu ciekawych zajęciach zespołowych, podczas których przekonali się, że współpraca i zaangażowanie prowadzą do wspólnego sukcesu. Nauczyli się czym są: empatia, różnorodność, tożsamość obywatelska, wielokulturowość. Korzyści płynących z wyjazdu z pewnością było wiele.

ERASMUS+ to nie tylko przełamywanie barier językowych, ale także wzbogacenie kulturowe uczestników projektu.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje