środa, 15 listopada 2023 18:31

Samorządowcy z całej Polski w Warszawie: Polska demokratyczna to Polska samorządowa

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy z całej Polski w Warszawie: Polska demokratyczna to Polska samorządowa

14 listopada w Warszawie odbyło się ogólnopolskie spotkanie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Ponad 200 samorządowców rozmawiało z parlamentarzystami wybranymi do Sejmu i Senatu na temat koniecznych zmian w funkcjonowaniu samorządów i planów przyszłego rządu na pierwsze 100 dni.

Ponad 200 samorządowców z całej Polski - marszałkowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, radni i starostowie przybyli na to spotkanie z nowymi posłami i senatorami. Był to pierwszy wspólny ogólnopolski zjazd Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski po wyborach parlamentarnych. Warto przypomnieć, że przewodniczący Ruchu - wieloletni prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, będzie reprezentować samorządowców.

- Udało się osiągnąć nasz główny cel – wygraliśmy wybory. Teraz nadszedł czas na wprowadzanie w życie kolejnych zobowiązań programowych – przypomnę, że ugrupowania tworzące przedwyborczą opozycję zobligowały się do realizacji postulatów samorządowców zawartych w programie Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski. Szczególnie ważne z punktu widzenia mieszkańców jest odblokowanie funduszy europejskich na realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz środków na wdrażanie polityki spójności. Wszystkie samorządy czekają na środki tak konieczne w sytuacji, gdy rząd PIS drastycznie obciął dochody samorządów, przez co brakuje pieniędzy nie tylko na inwestycje, ale na pokrycie opłat za najbardziej podstawowe usługi. Konieczne jest zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT, do poziomu sprzed zmian ustawowych wprowadzonych w 2019 roku. Niezwykle ważne jest zwiększenie subwencji oświatowej – przypomnę, że nasza gmina mniej więcej połowę wszystkich wydatków na edukację musi pokrywać z własnego budżetu. Konieczne jest też przywrócenie subwencji rozwojowej na 2024 rok. To najważniejsze, ale niejedyne punkty, których realizacji oczekujemy jako samorządowcy przez pierwsze 100 dni nowego rządu - podkreśla Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, członek Zarządu Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

inf. i fot. Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka