środa, 13 października 2021 14:02

Samorządowcy z Małopolski protestowali w Warszawie. "Sygnał ostrzegawczy dla rządu"

Autor Marzena Gitler
Samorządowcy z Małopolski protestowali w Warszawie. "Sygnał ostrzegawczy dla rządu"

Samorządowcy z Małopolski wzięli udział w ogólnopolskim proteście samorządowców, który dziś odbył się w Warszawie. Byli wśród nich m.in przedstawiciele Wieliczki, burmistrz Artur Kozioł i radna powiatowa Anna Polańska.

- W Warszawie spotkali się nie tylko burmistrzowie czy prezydenci, ale również radni i sołtysi - byli przedstawiciele różnych szczebli samorządu z różnych części Polski. Z Małopolski była mocna grupa - w proteście uczestniczyłem wraz z samorządowcami z Krakowa, Tarnowa i Oświęcimia - mówi Artur Kozioł burmistrz Wieliczki. - Byłoby nas więcej, ale mieliśmy ograniczony limit w skali kraju, bo mogło być nas tylko 1000 osób, ze względu na salę w Teatrze Roma, gdzie odbyło się spotkanie. Jechaliśmy niektórzy od 3 - 4 nad ranem po to, żeby o godz. 10 spotkać się właśnie Teatrze Roma i podpisać wspólną deklarację.

protest samorządowcy #wObronieMieszkańców Małopolska Warszawa Wieliczka
Warszawa. 1000 samorządowców z całej Polski podpisało wspólną deklarację w Teatrze Roma - fot. Artur Kozioł

Protest w stolicy pod hasłem "W obronie mieszkańców" zorganizowały wspólnie największe organizacje zrzeszające samorządy i samorządowców w Polsce, m.in.: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Stowarzyszenie Tak! Samorządy dla Polski, Stowarzyszenie Łączy Nas Samorząd, Stowarzyszenie Wielkopolska – kierunek Europa, Stowarzyszenie Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa oraz Stowarzyszenie Wspólna Polska - w sumie aż 17 różnych stowarzyszeń.

protest samorządowcy #wObronieMieszkańców Małopolska Warszawa Wieliczka
Samorządowcy z całej Polski protestowali przed Sejmem - fot. Artur Kozioł

W Teatrze Roma dyskutowano na temat skutków planowanych zmian związanych z Polskim Ładem, które protestujący nazywają Polskim (Rozk)Ładem. Samorządowcy wyliczyli, że w związku z wprowadzanymi przez rząd zmianami w podatkach, które przewidziano w Polskim Ładzie, lokalne samorządy w ciągu najbliższych lat stracą nawet 145 mld zł. Przedstawiciele miast i gmin z całej Polski podpisali też wspólną deklarację. "Między tą dzisiejszą, cyniczną władzą a obywatelem pozostały tylko samorządy. Dlatego rządzący chcą zrobić wszystko, żeby ograniczyć nasze prerogatywy i zabrać nam pieniądze, tak naprawdę nie nam – prezydentom miast, ale obywatelom. A my wiemy, jak te pieniądze wydawać, bo z obywatelami codziennie na ten temat rozmawiamy" - przekonują w dokumencie, który potem wspólnie zaniesiono przed Sejm i przekazano na ręce marszałka i wicemarszałków Sejmu.

- Spisaliśmy rzeczy, które są konieczne dzisiaj dla samorządu. To był główny cel tego spotkania. Późniejsze spotkanie przed Sejmem było podkreśleniem naszego stanowiska, na temat proponowanych zmian ustawowych, o których wcześniej mówiliśmy - relacjonuje Artur Kozioł.

protest samorządowcy #wObronieMieszkańców Małopolska Warszawa Wieliczka
Warszawa. Wiceburmistrz Wieliczki Agnieszka Szczepaniak i burmistrz Wieliczki Artur Kozioł na proteście samorządowców "#wObronieMieszkańców" - fot. Artur Kozioł

- Protestujemy dlatego, że Polski Ład zakłada odebranie samorządom bardzo dużych środków. Za te pieniądze, czyli 145 miliardów, możemy naprawdę bardzo dużo zrobić dla naszych lokalnych społeczności i chcemy dalej móc decydować o tym, jak będą rozwijały się nasze lokalne społeczności, nasze lokalne miasta, bo tak naprawdę nikt nie wie lepiej o tym, co jest potrzebne mieszkańcom, aniżeli samorządowcy, bo my jesteśmy najbliżej ludzi. My rozmawiamy z nimi na co dzień, spotykamy się, słuchamy - mówi Anna Polańska radna Powiatu Wielickiego. - Nie wyobrażam sobie, żeby na dłuższą metę tych pieniędzy nie mieć dla naszych mieszkańców. Oczekujemy tego, żebyśmy mogli dalej rozporządzać takimi budżetami, jakie mieliśmy wcześniej, żeby po prostu móc jak najbardziej wspierać naszych mieszkańców tutaj, na miejscu.

Oprócz licznej reprezentacji Wieliczki w spotkaniu w Warszawie i pod Sejmem uczestniczyli samorządowcy z Wadowic, powiatu krakowskiego i z Krakowa, m.in. prezydent Tarnowa Roman Ciepiela i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec.

Przypomnijmy, samorządowcy już od roku protestują apelując o zwiększenie udziału miast i gmin w subwencji ogólnej. Jednak działania rządu, który proponuje zmniejszenie niektórych podatków, sprawią, że dochody samorządów zmniejszą się jeszcze bardziej, podczas gdy zadań, które przed nimi stoją jest coraz więcej.

- Myślę, że będziemy dalej głośno mówić. To nie nie ma znaczenia, czy ktoś ma ochotę nas słuchać, czy nie. Zostaliśmy demokratycznie wybrani przez mieszkańców po to, żeby ich reprezentować. Mówimy jasno, że po prostu chcemy, żeby była pewna stabilność samorządowa i prawna, i finansowa, bo nie jest istotne, kto jest dzisiaj burmistrzem czy prezydentem. Reforma samorządowa jest jedną z najważniejszych rzeczy w zarządzaniu usługami społecznymi. I tego mieszkańcy oczekują, więc oczywiście będziemy często włączać sygnał ostrzegawczy dla rządu - zapowiada Artur Kozioł.

protest samorządowcy #wObronieMieszkańców Małopolska Warszawa Wieliczka
Warszawa. W proteście przed Sejmem wzięła udział grupa z Wieliczki - fot. Artur Kozioł

fot. Artur Kozioł

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje