piątek, 22 września 2023 16:27

Liderzy Ruchu Tak! Dla Polski w Krakowie, Myślenicach i Tarnowie. Wsparli swoich kandydatów do Parlamentu

Autor Marzena Gitler
Liderzy Ruchu Tak! Dla Polski w Krakowie, Myślenicach i Tarnowie. Wsparli swoich kandydatów do Parlamentu

Poseł Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu - Jacek Karnowski, Prezydent Wrocławia - Jacek Sutryk, Prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski, Prezydent Rzeszowa - Kondrat Fijołek zachęcali do głosowania na kandydatów, którzy będą reprezentować Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski w parlamencie. To Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki i Józef Tomal starosta myślenicki, którzy rzucili wyzwanie swoim politycznym przeciwnikom, oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

We środę, 20 września, na krakowskim Rynku pod Sukiennicami odbyła się konferencja prasowa kandydatów na posłów Artura Kozioła, burmistrza Wieliczki i Józefa Tomala, starosty Powiatu Myślenickiego. Kandydatów reprezentujących Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski wsparli liderzy tego ugrupowania, którzy specjalnie przyjechali do Małopolski, aby powiedzieć dlaczego trzeba głosować na samorządowców. Mówili o tym poseł Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Sopotu, Jacek Karnowski, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Prezydent Rzeszowa Kondrat Fijołek. Swojego poparcia udzielił też były prezydent Krakowa i poseł Józef Lassota.

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Środa, 20 września 2023

"Zapraszam Małgorzatę Wasermann do debaty"

Artur Kozioł podczas swojego wystąpienia zapowiedział zaproszenie do debaty "jedynkę" PiS z Krakowa, Małgorzatę Wassermann.

- Zaprosiliśmy dzisiaj samorządowców z różnych stron Polski po to, aby dać jasny sygnał w Krakowie, że na listach w wyborach parlamentarnych w Małopolsce są samorządowcy. Tak jest w Tarnowie (w okręgu nr 15 obejmującym powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki oraz miasto Tarnów - przyp. red.), w Krakowie (okręg nr 13 - powiaty: krakowski, miechowski, olkuski oraz miasto Kraków - przyp. red.) i w Myślenicach (okręg nr 12 - powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki - przyp. red.). My w tych okręgach startujemy i mamy swoich przedstawicieli - mówił Artur Kozioł, który jest "siódemką" na liście KO z Krakowa.

- Nie przypadkowo znaleźliśmy się na listach. Chcemy mieć reprezentację w większości okręgów, które są w Małopolsce. Tylko w okręgu nowosądeckim (Sądecczyzna, Ziemia Gorlicka i Podhale - przyp. red.) na liście KO jest reprezentant innego koalicjanta. Przede wszystkim chcemy debatować i chcemy rozmawiać - mówił Artur Kozioł, który na konferencji zaprezentował list do liderki PiS z Krakowa, Małgorzaty Wassermann, zapraszając ją do debaty. - Dlaczego Małgorzata Wassermann? Ona jest na pierwszym miejscu. Jest przedstawicielką listy Prawa i Sprawiedliwości - uzasadniał.

Burmistrzowie i prezydenci idą do parlamentu

Wieloletni burmistrz Wieliczki, a obecnie kandydat na posła z Krakowa, mówił, że do startu w wyborach zmusiło samorządowców to, jak obecny rząd traktuje samorządy.  - Premierem rządu jest bankowiec i on dobrze wie, co to znaczy stabilność i powinien się tym kierować. Stabilność to jest również stałość dochodów, to wieloletnie prognozowanie - wtedy stajemy się wiarygodni. Dlatego jesteśmy zaskoczeni, że premier, który jest bankowcem prognozuje coś, co jest potem niewykonywane. Na przykład daje nam mniejsze dochody w prognozach, które nam przekazuje we wrześniu, a potem wszystko zmienia w czerwcu, w połowie roku. Każdy, kto ocenia naszą sytuację finansową, widzi że jesteśmy niestabilni. Stabilizacja jest nam potrzebna, bo to my budujemy szkoły, drogi, przedszkola. Żeby realizować te inwestycje musimy być wiarygodni, bo do nas przychodzą przedsiębiorcy, którzy chcą współpracować z samorządem, ale mówią: "chcemy być pewni, że to co założyliście, zrealizujecie i za to zapłacicie".  To też usługi społeczne, czyli opłaty za światło, gaz - to wszystko, co musimy zapewnić dla normalnego funkcjonowania, nie mówiąc już o wynagrodzeniach. W momencie, gdy zmniejsza się nam dochody, na przykład przez zmniejszenie podatku PIT i nasz udział w nim nie jest już taki jak poprzednio, to powstaje problem. I my musimy to rozwiązać - przypomniał Artur Kozioł.

Na briefingu podkreślano, że Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski idzie na wybory z dobrze opracowanym programem. To postulaty zgłoszone przez włodarzy ponad stu miast i gmin w całej Polsce oraz ich mieszkańców. Samorządowcy od początku powstania Ruchu debatują z opozycją i zgłaszają swoje postulaty rządzącym, którzy ich zdaniem, pozbawiają samorząd tego, co jest jego istotą - decyzyjności oraz wpływów do budżetu. - My mówimy to do rządzących od lat. Bardzo mi przykro, że musieliśmy być tak bardzo zdeterminowani, żeby kandydować w wyborach. Wtedy może ta debata będzie bardziej słyszalna - mówił Artur Kozioł. - Nie jesteśmy łatwymi partnerami do rozmowy w ministerstwie, bo jesteśmy do tego merytorycznie przygotowani. Mówienie z nami o cyfrach jest dla nich trudne, bo wymagamy konkretów. Często słyszymy: "przecież dajemy wam czeki", ale czeki to nie jest stabilność. To przekaz: "dajemy, bo tak chcemy, w tym momencie". Samorządność to samodzielność. Chcemy jej powrotu. To jest nasz głos, jako samorządowców - mówił na Rynku w Krakowie Artur Kozioł.

Silne wsparcie w Myślenicach

Warto dodać, że tego samego dnia liderzy Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski byli też w Myślenicach, gdzie przed miejscowym szpitalem mówili o tym, jakich zmian potrzebuje służba zdrowia. Był to też głos wsparcia dla starosty myślenickiego, Józefa Tomala, z który z takich samych powodów, co Artur Kozioł startuje do parlamentu w okręgu nr. 12. Józef Tomala, jeszcze na spotkaniu w Krakowie, zaprosił do debaty swojego konkurenta z tego samego okręgu, Rafała Bochenka, "jedynkę" z listy PiS.

Konferencja Ruchu Samorządowego w Myślenicach. Prezentacja kandydata do Sejmu RP Starosty myślenickiego Józefa Tomala. Lista numer 6,pozycja 5, okręg 12, lista Koalicja Obywatelska

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Środa, 20 września 2023

"Tour de Samorząd" w Tarnowie

We czwartek, 21 września w ramach "tour de Samorząd" odwiedzili też Tarnów, by wesprzeć startującego w wyborach prezydenta tego miasta, Romana Ciepielę. Oprócz argumentów, że jest to kandydat, na którego warto zagłosować, przypomniano też powody, dla których powstał Ruch Samorządowy Tak! dla Polski i dlaczego zaangażował się na w wybory parlamentarne.

- Wygramy te wybory dzięki takim kandydatom jak prezydent Roman Ciepiela, bo oni są sprawczy i pokazują, co dobry gospodarz może zrobić. Dla samorządowców najważniejsza jest oświata, służba zdrowia, problemy młodych małżeństw czy problemy kobiet i problemy związane z ekologią. O to chcemy przede wszystkim walczyć, w ramach naszych sześciu postulatów, które podpisaliśmy we wszystkimi siłami opozycji demokratycznej - mówił w Tarnowie prezydent Sopotu, przewodniczący Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, który sam ubiega się o mandat na liście KO z Gdańska. - Wierzę że wygramy z tą koalicją, która chce nas wyprowadzić z Unii Europejskiej, czyli z koalicją PiS-u, Konfederacji i tzw. Bezpartyjnych Samorządowców. My wygramy, bo jesteśmy za samorządnością, decentralizacją, bo jesteśmy na co dzień bardzo blisko ludzi. I mam nadzieję, że nasi konkurenci polityczni nie uciekną przed debatami, które im zaproponujemy - dodał.

Opublikowany przez Ruch Samorządowy Tak Dla Polski Czwartek, 21 września 2023

O powodach swojego startu w wyborach mówił też sam Roman Ciepiela. - Jesteśmy członkami i sympatykami Ruchu Samorządowego, ludźmi z krwi i kości stworzonymi dla samorządu. Partie są ważne w naszym ustroju, ale to nie partie powinny rządzić naszymi lokalnymi sprawami, ale my - sami obywatele. Jednak to parlament tworzy prawo. Tam decydują się losy naszego państwa. My, jako odpowiedzialni samorządowcy chcemy w tym procesie brać udział, aby nasze państwo odstąpiło od tej złej drogi centralizacji. Jesteśmy przekonani, że to co dla nas - mieszkańców Tarnowa, Wieliczki, Sopotu czy tysiąca innych miast i miejscowości jest ważne, to nasze lokalne sprawy. Jakość naszego życia zależy od naszej sprawczości, ale żeby być sprawczym, musimy wpływać również na prawo i dlatego wielu z nas decyduje się uczestniczyć w wyborach parlamentarnych - mówił Roman Ciepiela.  

Prezydent Tarnowa dziękując za wszystkie słowa wsparcia, przypomniał, że w gronie kandydatów - samorządowców z, okręgu tarnowskiego jest Tadeusz Kwiatkowski, członek PSL-u, były starosta dąbrowski, a obecnie zastępca prezydenta Tarnowa, który startuje na liście Trzeciej Drogi. - Życzymy naszym przyszłym koalicjantom zwycięstwa. Dobrze wiemy, że gra drużynowa jest najważniejsza - powiedział Roman Ciepiela, zwracając się do swojego współpracownika. Przypomniał też, że na liście KO jest Jan Musiał, doświadczony samorządowiec i były poseł z Brzeska i Sebastian Stepek, który startuje z Koalicji Obywatelskiej, ale reprezentuje .Nowoczesną. W konferencji w Tarnowie wziął udział Leszek Zegzda, były wieloletni wiceprzewodniczący, a potem wicemarszałek województwa małopolskiego, a obecnie radny z Nowego Sącza.

Nie tylko Małopolska

"Tour de Samorząd" to nie tylko objazd Małopolski. Uczestnicy akcji - liderzy liderzy Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski byli też na Podkarpaciu, gdzie udzielili wsparcia startującego do parlamentu Jackowi Wiśniewskiemu, Prezydentowi Mielca ("trójce" na liście KO w okręgu 23). "Ruszamy w trasę po Polsce, w obronie samorządności, wolności, niezależności, demokracji. Będziemy przypominać naszym sąsiadom, mieszkańcom - po prostu Polakom - czym jest i po co istnieje samorząd" - zapowiedzieli organizatorzy wydarzenia. Kolejne relacje z odwiedzanych miast i miejscowości, z których startują samorządowcy, można śledzić na stronie Ruch Samorządowy Tak Dla Polski na Facebooku i X (dawny Twitter).

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka