poniedziałek, 20 stycznia 2020 13:09

Seria alarmów bombowych na lotnisku w Balicach

Autor Tomasz Stępień
Seria alarmów bombowych na lotnisku w Balicach

Trzy razy podrywali się do akcji saperzy w piątek na krakowskim lotnisku. Powód? Pozostawione bez opieki bagaże.

Torba podróżna, plecak oraz cylindryczne opakowanie – do tych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów zostali wzywani funkcjonariusze z Placówki SG w Krakowie-Balicach.

Każdorazowo niezbędne było poszerzenie strefy bezpieczeństwa wyznaczonej wokół pozostawionych bez opieki bagaży. Następnie do akcji wkraczał pirotechnik ze specjalistycznymi urządzeniami do wykrywania materiałów wybuchowych. W dalszej kolejności dokonano sprawdzeń bagaży przy pomocy psa do wykrywania materiałów wybuchowych i broni. Gdy pakunki zostały uznane za bezpieczne – sprawdzono je manualnie – w każdym z nich znajdowały się rzeczy osobiste.

Tylko w jednym przypadku udało się ustalić właściciela bagażu. Był to 54-letni Polak, którego strażnicy graniczni ukarali mandatem karnym w wysokości 200 zł. Pozostałe dwa bagaże przekazane zostały pracownikom Służby Ochrony Lotniska.

Apelujemy do podróżnych o pilnowanie swoich bagaży, gdyż każdy nawet niewielki pakunek pozostawiony na lotnisku bez opieki, traktowany jest jako potencjalnie zagrożenie. Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

- apelują funkcjonariusze Straży Granicznej

Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, mogą to być opóźnienia w komunikacji lotniczej, czy też sankcje w postaci mandatu karnego w wysokości do 500 zł.

Powiat krakowski - najnowsze informacje