środa, 18 marca 2020 10:54

Skała: Czy referendum o odwołanie burmistrza storpeduje koronawirus?

Autor Manuel Langer
Skała: Czy referendum o odwołanie burmistrza storpeduje koronawirus?

Przecinamy plotki i pogłoski: na chwilę obecną nie są planowane żadne zmiany co do przeprowadzenia referendum ws. odwołania burmistrza Skały, Krzysztofa Wójtowicza.

Ostatnio wśród mieszkańców Skały i okolicznych miejscowości coraz częściej krążyła informacja, że w związku z epidemią koronawirusa referendum się nie odbędzie. Postanowiliśmy więc skontaktować się z Delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie, by ustalić fakty. Oto co usłyszeliśmy od urzędnika delegatury:

"Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych zmian co do planu przeprowadzenia referendum i jego daty. Choć  w związku z sytuacją komisarz bierze je pod uwagę" - oznajmiono nam.

Będziemy na bieżąco monitorować sytuację i jak tylko pojawią się jakieś nowe informacje natychmiast je przekażemy naszym czytelnikom.

Dla tych, którzy nie są zorientowani w sprawie przypominamy z naszego poprzedniego artykułu:

Pod koniec grudnia – nieco ponad rok od wyboru Wójtowicza na urząd  burmistrza – pojawiły się sygnały o możliwości przeprowadzenia  referendum w sprawie jego odwołania. W połowie stycznia gotowe już były  plakaty i ogłoszenia informujące o planach referendum i zbieraniu  podpisów, koniecznych do jego przeprowadzenia. I natychmiast rozpoczęło  się zbieranie podpisów. Minął ledwie miesiąc i znamy już datę głosowania  – 5 kwietnia mieszkańcy zdecydują o dalszych losach burmistrza.  Szach-mat.

Jak to się stało, że już po roku z małą górką część  mieszkańców nie zamierza tolerować Krzysztofa Wójtowicza na stanowisku  burmistrza? Zaczęło się skromnie. Jak twierdzi Dziennik Polski, była to  grupa 19 osób, które uznały, że w gminie doszło do powszechnej utraty  zaufania do burmistrza Wójtowicza i jedynym rozwiązaniem będzie  odwołanie szefa gminy. Jednym z członów grupy jest Rady Powiatu  Krakowskiego, Piotr Opalski.

- Burmistrz ma działać z  mieszkańcami i dla mieszkańców. Nie stawać okoniem w stosunku do  postulatów mieszkańców. Mieszkańcy i radni, którzy przychodzą na sesję  czy komisje nie mogą składać zapytań do burmistrza. To sprzeczne z  zasadami demokracji. To nie do pomyślenia, że radny rady miejskiej nie  mógł zadać burmistrzowi pytania, że burmistrz nie udziela odpowiedzi –  powiedział Opalski w Radiu Kraków.

Ale zarzuty o brak  poszanowania zasad demokracji to dopiero początek. Inicjatorzy akcji  obalenia burmistrza mają cały plik oskarżeń po jego adresem:  niekompetencja, nieefektywne zarządzanie gminą, łamanie praw  pracowniczych, chaos organizacyjny w Urzędzie Miasta, niegospodarność w  dysponowaniu środkami finansowymi, a nawet… skażenie wody pitnej na  terenie Gminy Skała. Wszystkie zarzuty spisują w formie manifestu i  rozwieszają w mieście i wsiach należących do gminy.

Fot: Facebook/Krzysztof Wójtowicz

Powiat krakowski - najnowsze informacje