piątek, 3 stycznia 2020 12:09

Skawina. Nowe parkingi, dworzec i bezpłatny autobus

Autor Głos 24
Skawina. Nowe parkingi, dworzec i bezpłatny autobus

Wraz z nowym rokiem władze miasta zachęcają mieszkańców, by ograniczyli korzystanie z samochodów, a tym samym przyczynili się do dbania o środowisko naturalne. W 2020 roku w Skawinie powstaną sieci ciągów pieszo-rowerowych, nowy dworzec, parkingi P&R i nie tylko

Władze Skawiny zaplanowały na nowy rok kilka ważnych inwestycji ściśle związanych z ochroną środowiska, szczególnie nakierowanych na poprawę jakości powietrza na terenie miasta i gminy. W przyszłym roku oprócz ciągów pieszo-rowerowych, nowego dworca czy parkingów Park and ride, mieszkańcy Skawiny będą mogli korzystać również z bezpłatnego autobusu. Przystanki zostaną zlokalizowane na osiedlach oraz w miejscach, do których mieszkańcy najczęściej jeżdżą, m.in. blisko szkoły, przedszkola, cmentarza, kościoła czy dworca.

Zajezdnia autobusowa 

Innowacyjnym pomysłem są ciągi rowerowe. To szerokie na 3 metry szlaki dla pieszych, rolkarzy, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Ścieżki będą miały jeden wspólny cel - doprowadzić mieszkańców do Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego obok dworca PKP, który zostanie otwarty w połowie 2020 roku. Co ciekawe, pojawią się w nim poczekalnia, kawiarnia, czytelnia, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz punkt informacji pasażerskiej. Do dworca PKP kierowców samochodów doprowadzi specjalnie w tym celu zbudowana nowa droga - ul. Kolejowa.

Obok budynku dworca jest już duży parking typu park&ride, który planowo ma zmieścić ok. 500 samochodów. Przewidziano również miejsce dla rowerzystów - przy dworcu powstał zadaszony parking dla rowerów, który pomieści w sumie 80 jednośladów.

Parking park&ride 

Urzędnicy zapewniają, że wszystkie planowane inwestycje poprawią komfort życia mieszkańców, a także jakość powietrza w Skawinie.

Info, foto: UMiG Skawina

Powiat krakowski - najnowsze informacje