czwartek, 7 października 2021 09:16

Skończyłeś studia logistyczne? Sprawdź co możesz po nich robić!

Autor Artykuł sponsorowany
Skończyłeś studia logistyczne? Sprawdź co możesz po nich robić!

Branża logistyczna nieustannie się rozwija, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób postanawia wybrać się na studia, które wykształcą ich w tym kierunku. Jest to jedna z najszybciej rozrastających się dziedzin, która wciąż zyskuje na popularności. Stanowi ona przede wszystkim proces obejmujący planowanie, realizację i kontrolę przepływu wszelkiego rodzaju towarów. Wiele firm w końcu dostrzegło jak ważną rolę pełni zarządzanie logistyką, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na efektywność działalności całego przedsiębiorstwa. W sektorze tym znajdziemy zarówno lokalne, jak i duże, międzynarodowe firmy. Z uwagi na to, że praca logistyka może dotyczyć wielu obszarów, warto zaznajomić się z ich ogólną charakterystyką i zastanowić, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Oferowane stanowiska obejmują różnorodną specyfikę pracy, dzięki czemu osoby po studiach nie powinny mieć problemu z odnalezieniem się na rynku. Co więcej, w większości przypadków zyskujemy możliwość nieustannego zwiększania swojej wiedzy i poszerzania kompetencji. Poniżej znajdziesz trzy stanowiska, które czekają na Ciebie otworem.

Specjalista ds. logistyki

Pierwszym z najbardziej powszechnych stanowisk jest specjalista do spraw logistyki, który odpowiedzialny jest za bezbłędne funkcjonowanie całego działu w przedsiębiorstwie. Do jego zadań należy między innymi koordynowanie pracy działu zajmującego się zaopatrzeniem, a także samego magazynu. Ponadto, musi dopilnować sprawnego działania importu i eksportu w firmie. Zarządzanie logistyką obejmuje współpracę z dostawcami oraz klientami, z którymi musi nieustannie utrzymywać kontakt. Co więcej, do jego obowiązków możemy zaliczyć także kooperowanie z firmami spedycyjnymi oraz urzędami. W zakresie jego zadań znajduje się również gromadzenie i utrzymywanie w należytym porządku dokumentacji sprzedażowej firmy. Specjalista ds. logistyki poszukuje i sporządza nowe rozwiązania mające na celu optymalizację zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwie.

Specjalista ds. zarządzania łańcuchem dostaw

Drugim z zawodów, które czekają na Ciebie po ukończeniu studiów związanych z logistyką, jest specjalista do spraw zarządzania łańcuchem dostaw. Głównym obowiązkiem osoby na tym stanowisku jest nadzór nad procesami logistycznymi, a ściślej mówiąc jest to zarządzanie dystrybucją towarów. W zakresie jego zadań leży analiza rynku, nawiązywanie kontaktów biznesowych, finalizacja umów, a także rozliczanie współpracy prowadzonej z kontrahentami. Co więcej, jego działalność obejmuje również poszukiwanie nowych kontrahentów i rynków w celu sprzedaży posiadanych produktów w firmie. Oprócz tego, musi także opracowywać strategię tak, aby zarządzanie logistyczne było maksymalnie efektywne.

Dyspozytor

Trzecią z naszych propozycji pracy, którą możesz wykonywać po studiach logistycznych, jest dyspozytor. Jest to osoba, która określa odpowiednie wykorzystanie środków transportu. Jego celem jest zachowanie ciągłości realizacji wszelkich dostaw, które powinny przebiegać w jak najbardziej efektywny sposób. Odpowiedzialny jest za obmyślanie optymalnych tras, które równocześnie będą opłacalne z punktu widzenia kosztów. Co więcej, nadzoruje pracę kierowców i dba na bieżąco o stan techniczny pojazdów kontrolując je i pilnując terminów obowiązkowych przeglądów. Dyspozytor odpowiada także, za nieplanowane naprawy, które mają miejsce na trasie

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje