poniedziałek, 20 grudnia 2021 12:35

Słów kilka o żywych choinkach, czyli gdzie kupić bożonarodzeniowe drzewko i jaki gatunek wybrać?

Autor Artykuł sponsorowany
Słów kilka o żywych choinkach, czyli gdzie kupić bożonarodzeniowe drzewko i jaki gatunek wybrać?

Zgodnie z tradycją, przystrajanie świątecznego drzewka powinno odbywać się w Wigilię. Wiele osób decyduje się jednak ubrać choinkę wcześniej, już nawet kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie kupić bożonarodzeniowe drzewko i jaki gatunek wybrać - zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Gdzie warto udać się na poszukiwania żywej choinki?

Drzewka żywe zdecydowanie warto kupować jedynie u sprawdzonych dostawców, najlepiej takich jak specjalne plantacje czy szkółki. Wówczas jest największa szansa na to, że dostępne tu choinki żywe będą zadbane i żywotne oraz nie będą sprawiały problemów w czasie użytkowania. W przypadku drzewek żywych sprzedawanych na plantacjach, wybierać można między dwoma rodzajami drzewek. Są to choinki:

  • cięte - na czas świąt umieszcza się je w specjalnym stojaku, natomiast po świętach wymagają zutylizowania,
  • doniczkowe - są hodowane w doniczkach lub zwyczajnie rosną w gruncie, a w okresie przedświątecznym są wykopywane wraz z bryłą korzeniową i wsadzane do donic; taką roślinę wiosną z powodzeniem przesadzić można do ogrodu.

Plantacje choinek często mają również w ofercie sprzedaż stroiszy - gałązek na stroiki. Wśród nich znaleźć można gałęzie świerkowe i sosnowe oraz gotowe wianki z igliwia. Te ostatnie stanowić mogą naturalny podkład pod stroik świąteczny lub same w sobie być niezwykle efektowną ozdobą.

Jaki gatunek choinki wybrać?

Wybór żywej choinki na plantacjach to najczęściej decyzja między trzema gatunkami, takimi jak:

Świerk pospolity lub kłujący (srebrny)

Oba podgatunki świerku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród poszukiwaczy żywej choinki. Świerk pospolity wyróżnia się gęstym, krótkim, ciemnozielonym igliwiem. Jego gałązki wnoszą do domu żywiczny zapach. Świerk srebrny natomiast posiada wyjątkowo kłujące igły, w charakterystycznym, srebrzystym kolorze. Wykazuje się większą trwałością - gubi swoje igły znacznie później.

Jodła kaukaska

Jest równie popularnym gatunkiem drzewka co świerk. Ma ładny pokrój i gęste, zaokrąglone na końcach igliwie. Wyróżnia się szczególnie długą żywotnością - jej igły z czasem brązowieją, lecz nie opadają tak licznie jak w przypadku innych gatunków. Jodła nie wnosi ze sobą do domu charakterystycznego zapachu.

Sosna pospolita

Jej igliwie jest mocno kłujące, a także długie i dosyć rzadkie, dlatego choinka ta nie jest szczególnie dekoracyjna. Wynagradza to jednak swoim pięknym, niezwykle intensywnym zapachem i długo utrzymującymi się igłami. Posiada również sztywne gałęzie, które z powodzeniem utrzymają wiele świątecznych ozdób.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje