czwartek, 22 lutego 2024 16:13

Niezapomniana ceremonia pod gołym niebem: jak zaplanować ślub cywilny w plenerze?

Autor Artykuł sponsorowany
Niezapomniana ceremonia pod gołym niebem: jak zaplanować ślub cywilny w plenerze?

Marzysz o niezapomnianej ceremonii ślubnej na łonie natury? Śluby cywilne można organizować w różnych miejscach – w przydomowych ogrodach, w bezpośredniej okolicy zbiorników wodnych czy nawet w malowniczym otoczeniu lasu. Taka lokalizacja gwarantuje wyjątkową uroczystość, która zapisze się nie tylko w Waszej pamięci, ale również wszystkich zaproszonych gości. Jak ją zorganizować, dopełnić wszelkich formalności i o niczym nie zapomnieć?

Ślub cywilny w plenerze – konieczne formalności

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Przede wszystkim niezbędna jest zgoda wydana przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Żeby ją otrzymać, należy wypełnić stosowny wniosek. We wniosku musi znaleźć się data planowanej uroczystości oraz opis miejsca, w którym zamierza się ją zorganizować.

Wybrane miejsce ślubu warto opisywać nieco dokładniej, niż tylko podając jego lokalizację. Dobrze jest dołączyć nieco informacji o dostępnej przestrzeni czy bezpieczeństwie, a nawet dodać do wniosku zdjęcia. Choć urzędnik powinien osobiście sprawdzić to miejsce, im więcej informacji otrzyma, tym szybciej wyda decyzję.

Żeby uzyskać zgodę na udzielenie ślubu cywilnego w plenerze, należy wybrać godną i bezpieczną lokalizację, a w widocznym miejscu zawiesić polskie godło. Wymagania są niewielkie, przez co zdecydowana większość wydawanych w tej kwestii decyzji jest pozytywna. Kiedy i Wy otrzymacie zgodę kierownika urzędu, konieczne będzie wniesienie dodatkowej opłaty w wysokości 1000 zł. Później pozostają już tylko przygotowania, a urzędnik pojawi się w wyznaczonym miejscu w odpowiednim terminie.

Gdzie zorganizować ślub cywilny?

Ślub cywilny w plenerze w Małopolsce otwiera przed Parą Młodą szereg możliwości zorganizowania naprawdę wyjątkowej i niezapomnianej uroczystości. Sale Urzędu Stanu Cywilnego nie prezentują się zbyt elegancko? Wybierz więc dowolne inne miejsce, pamiętając o tym, by było przede wszystkim bezpieczne i godne, to znaczy odpowiednie na organizację tak ważnej ceremonii.

Wśród najchętniej wybieranych miejsc plenerowych na organizację ślubów wymienia się ogrody, parki czy plaże. Weź pod uwagę ofertę lokali, które udostępniają ogród na takie uroczystości. Ich obsługa ma doświadczenie w organizacji takich imprez, przez co możesz liczyć na pewne wsparcie, w tym między innymi dekoracyjne czy kateringowe. Co więcej, w takich miejscach masz możliwość skorzystania z pomieszczeń wewnątrz budynku, czy to do ostatnich przygotowań, czy na przykład w razie nagłego deszczu.

O tym nie możesz zapomnieć podczas organizacji ślubu w plenerze!

Wybraliście miejsce swojego ślubu, otrzymaliście pozytywną decyzję z USC, zaprosiliście gości… Czas na przygotowanie wszystkiego, co będzie Wam niezbędne podczas ceremonii. Przede wszystkim pamiętaj o krzesłach potrzebnych zwłaszcza dla Pary Młodej, świadków oraz urzędnika. Urzędnik powinien mieć do dyspozycji również stół, na którym może rozłożyć dokumenty.

Śluby w plenerze wiążą się z kilkoma dodatkowymi zagadnieniami, którymi należy się zająć jeszcze przed ceremonią.

  • Pogoda – nie sposób jej zaplanować ani przewidzieć, zwłaszcza planując ślub z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Musicie być przygotowani na to, że pogoda spłata wam figle. Niech do Waszej dyspozycji pozostaną odpowiednie parasole, pergole czy namioty. Możecie też zaplanować ewentualne przeniesienie ceremonii do budynku.
  • Dekoracje – w plenerze nie są konieczne, gdy to przyroda jest najlepszą ozdobą, jednak są niezastąpione we wprowadzaniu ślubnej atmosfery. Rozstawione kwiaty, kokardy na krzesłach, ozdobny łuk ślubny czy znaki prowadzące gości na uroczystość – wszystkie takie elementy są jak najbardziej mile widziane.
  • Transport – sale ślubne znajdują się zwykle w centrum miast, natomiast organizując ceremonię w plenerze, warto pomóc swoim gościom na nią dotrzeć. Zwłaszcza jeśli planujecie uroczystość w miejscu z utrudnionym dojazdem, dobrym planem jest wynajęcie autobusu.
  • Oświetlenie – pamiętaj, że na zewnątrz również potrzebujecie światła! Zabawa weselna z założenia ma trwać aż do białego rana, dlatego koniecznie pamiętaj o lampionach lub innym oświetleniu zewnętrznym.
  • Owady – natura rządzi się swoimi prawami i jest domem dla wielu żywych istnień, w tym także owadów, które z pewnością pojawią się na plenerowej uroczystości. Jeśli nie chcesz odganiać się od uporczywych komarów, nie zapomnij o środkach, które je odstraszą.
Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka