Funkcjonariusze przedstawili wyniki, jakie udało się zebrać podczas wakacji w 2024 roku.
Noga z gazu. To rada, która zawsze jest aktualna. We wakacje staje się ona szczególnie ważna – podkreślał wojewoda. Klęczar dziękuje również małopolskim policjantom, którzy dbają o bezpieczeństwo na drogach. – Kontrole są po to, by było bezpiecznie – dodawał podczas briefingu prasowego z początku sierpnia.
Przez dwa miesiące statystyki zgonów poprawiły się względem ubiegłego roku. W 2023 w czasie wakacji było aż 29 ofiary śmiertelne. W bieżącym roku było ich 21, co jest bliższe wynikowi z 2022 (18 zgonów). Łącznie doszło do 605 odnotowanych wypadków, w których rannych było 703 osoby.
Jak to wyglądało z najmłodszymi?
Nie było przypadków zgonów jeśli chodzi o dzieci do lat 14., natomiast 69 z nich ucierpiało w zdarzeniach. Wiele małoletnich osób brało udział w zorganizowanych koloniach i innych wyjazdach, gdzie podróżowano autobusami. Podczas wakacji zatrzymano łącznie 1100 takich pojazdów, gdzie tylko w jednym przypadku został przejęty dowód rejestracyjny i uniemożliwiono nim dalszą jazdę. Przyczyną wtedy był wyciek płynu eksploatacyjnego z silnika.
Statystyki kontroli pojazdów
Funkcjonariusze skontrolowali również blisko 90 tysięcy pojazdów, z których 68 tysięcy z nich były wykroczeniami. Przez okres letni zatrzymano w naszym województwie 1047 praw jazdy i 4557 dowodów rejestracyjnych w tym 1821 za nieprawidłowy stan techniczny.
Kontrole ujawniły również 2149 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 53 przypadki niewłaściwego przewozu dzieci, które były bez fotelika.
Jeśli chodzi o zatrzymanych pod wpływem alkoholu, to było ich 1529, a odurzonych narkotykami było dokładnie 40.
Podczas ubiegłorocznych wakacji doszło do 527 wypadków, w których zginęło 29 osób, a 632 zostały ranne. W grupie wiekowej dzieci do lat 14 nie odnotowano ofiar śmiertelnych, natomiast 43 zostały ranne.
fot: Głos24