środa, 30 października 2019 13:54

Straż Graniczna w Tarnowie coraz bliżej przeprowadzki „na swoje”

Autor Marzena Gitler
Straż Graniczna w Tarnowie coraz bliżej przeprowadzki „na swoje”

Wczoraj wmurowano akt erekcyjny pod budowę siedziby Straży Granicznej w Tarnowie.

Akt erekcyjny podpisali: biskup pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Leszek Leszkiewicz, starosta tarnowski Roman Łucarz, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga, Komendant Placówki SG w Tarnowie mjr SG Winicjusz Tęczar oraz przedstawiciel firmy PKE Polska Sp. z o.o. Mieczysław Swatek. Dokument został wmurowany w fundamenty powstającego budynku, które poświęcili bp. Leszek Leszkiewicz oraz kapelan Karpackiego Oddziału SG ks. ppor. SG Robert Młynarczyk.

W uroczystości 29 październik udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, małopolskich władz wojewódzkich i lokalnych, samorządowcy, delegacje służb mundurowych oraz tarnowskich i wojnickich szkół.

Inwestycja, która powstanie przy ul. Zbylitowskiej 9, jest finansowana w ramach rządowego „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Nowa placówka będzie odpowiadać najnowszym standardom i w znacznym stopniu usprawni wykonywanie zadań związanych z ochroną granicy państwowej. W ramach projektu ma powstać m.in. budynek administracyjny, plac postojowy na pojazdy osobowe i ciężarowe, garaże oraz ogrodzenie wraz z monitoringiem. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na III kwartał 2020 roku. Koszt budowy wyniesie ponad 12 mln zł.

Placówkę Straży Granicznej w Tarnowie utworzono 15 stycznia 2008 roku. Placówka administruje odcinkiem granicy państwowej od znaku granicznego I/202 do znaku granicznego II/66 i tworzy swoistą "drugą linię" dla placówek funkcjonujących na granicy z Ukrainą, gdyż w jej terytorialnym zasięgu leżą główne tranzytowe szlaki komunikacyjne z Ukrainy do Europy Zachodniej. Swoim zasięgiem obejmuje powiaty: tarnowski, nowosądecki, proszowicki, olkuski, miechowski, gorlicki, dąbrowski, brzeski, bocheński.

Placówka Straży Granicznej w Tarnowie jest ostatnią jednostką Straży Granicznej w Polsce, bez własnej siedziby. Funkcjonariusze pracują w pomieszczeniach wypożyczonych od Policji przy ulicy Narutowicza i od Starostwa w Zgłobicach. Nowa placówka, która powstanie w miejscu, gdzie, poprzednio mieściło się Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mościcach to zmieni.

Tarnów - najnowsze informacje