piątek, 31 maja 2024 14:13

Strażackie Święto w Gdowie. Medale, piknik i... woda z nieba

Autor Marzena Gitler
Strażackie Święto w Gdowie. Medale, piknik i... woda z nieba

25 maja w Gdowie odbyły się Powiatowy Dzień Strażaka i Piknik Strażacki. W wielickich uroczystości uczestniczyli: wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł na Sejm RP Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz przedstawiciele służb mundurowych i samorządu lokalnego.  Obchody pokrzyżowała rzęsista ulewa, ale i tak atrakcji nie brakowało.

Uroczystość rozpoczęła msza święta polowa, którą na gdowskim Zarabiu w intencji strażaków odprawił ks. Bogusław Seweryn, proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Gdowie. Po uroczystym apelu zasłużeni strażacy otrzymali branżowe medale, odznaki i wyróżnienia. W imieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w asyście wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara dwóm strażakom wręczyli Złote Medale za Długoletnią Służbę, a 3 otrzymało srebrne.

9 osób otrzymało odznaczenia resortowe nadane decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: Odznaka św. Floriana za Zasługi dla Społeczności Lokalnej oraz Złote, Srebrne, i Brązowe Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

Z okazji strażackiego święta komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Przemysław Przęczek oraz komendant PSP w Wieliczce bryg. Leszek Kasiński wręczyli wyróżnienia przyznane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kapitułę Orderu św. Floriana Cracovia w Krakowie i nominacje na wyższe stopnie, które otrzymało 8 strażaków.

- Wieloletnia tradycja ochrony przeciwpożarowej w powiecie zaczęła się w Wieliczce od utworzenia pierwszego OSP w 1872 r. Przekazywana z ojca na syna angażowała kolejne pokolenia w tę wyjątkową służbę poświęconą zapewnieniu bezpieczeństwa drugiemu człowiekowi. Licznie zgromadzeni na dzisiejszej uroczystości strażacy na co dzień wypełniają wzorowo swoje zadania, a także świadomie i dumnie niosą to wyjątkowe dziedzictwo, dbając o dobry rozwój swojej jednostki – mówił wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Nie zabrakło podziękowań i życzeń od przybyłych gości i gospodarza uroczystości wójta Gdowa Zbigniewa Wojasa.

Uroczystości uświetniła występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów, pod batutą kapelmistrza Adama Czyżowskiego. Zwieńczeniem części oficjalnej było odegranie hymnu „Rycerze Floriana” i strażacka defilada.

Na towarzyszącym wydarzeniu pikniku strażackim druhowie OSP Pierzchów częstowali grochówką strażacką, a Spółdzielnia Socjalna "Tradycje Regionalne" pysznościami z grilla. W miasteczku strażackim OSP Gdów wyeksponowano zabytkowe wozy strażackie. Nie zabrakło też przysmaków na stoiskach gastronomicznych i atrakcji dla najmłodszych. Niestety, gdowskie obchody pokrzyżowała pogoda i z powodu dwukrotnego deszczu bogaty program artystyczny musiał być zmodyfikowany.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka