Uczeń V LO zdobył aż trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych. "To pierwszy taki przypadek w historii" - pisze z dumą krakowska Piątka.
O tym, że zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej szkół średnich jest dużym osiągnięciem nie trzeba nikogo przekonywać. Znalezienie się w jeszcze węższym gronie - laureatów olimpiady - jest powodem do wyjątkowej dumy zarówno dla ucznia, jak i jego szkoły. Natomiast zakwalifikowanie się do kilkuosobowej reprezentacji Polski na jedną z Olimpiad Międzynarodowych jest osiągnięciem wybitnym, będącym zawsze ukoronowaniem ciężkiej pracy ucznia i jego nauczycieli. Na tych najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach przedmiotowych spotykają się bowiem najlepsi zawodnicy z całego świata. Ci z nich, którzy najlepiej poradzą sobie z zadaniami mają szansę zdobyć jeden z medali.
Michał Lipiec, uczeń V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, zdobył w lipcu trzy medale na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych.
“To pierwszy przypadek w kilkudziesięcioletniej historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych z matematyki, fizyki i chemii, kiedy w tym samym roku uczeń był członkiem reprezentacji naszego kraju na Olimpiady Międzynarodowe w każdym z tych trzech przedmiotów (i we wszystkich zdobył medale)” – czytamy na stronie krakowskiego liceum.
W ręce Michała Lipca trafiły trzy krążki: złoty (z chemii, w Zurychu), srebrny (z fizyki, w Tokio) i brązowy (z matematyki, w japońskiej Chiba).
Mimo, że Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych, już teraz ma w swojej kolekcji sześć medali uzyskanych na Olimpiadach Międzynarodowych – trzy tegoroczne oraz trzy zdobyte na poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych (złoty, srebrny i brązowy).
Warto podkreślić, że obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych Michał rozpoczął już pracę naukową, realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie spędzi pozostałą część wakacji). Od roku prowadzi też Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej. Nie zaniedbuje przy tym innych przedmiotów szkolnych – średnia ocen na jego ostatnim świadectwie to 5,69.
Co ważne znajduje on też czas na inne zainteresowania, w tym intensywne treningi sportowe – w tym roku brał udział m.in. w półmaratonie i Mistrzostwach Polski w Biegu Górskim.
Inf.: V LO w Krakowie
Fot.: UM Kraków, Facebook/Michał Lipiec