środa, 16 czerwca 2021 10:56

Swędząca skóra głowy – czy to już łupież?

Autor Artykuł sponsorowany
Swędząca skóra głowy – czy to już łupież?

Bywają sytuacje, w których nasza skóra narażona jest na występowanie różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Czasem zapominamy jednak, że tyczy się to także obszaru głowy. Chociaż w tym miejscu skóra najczęściej nie jest widoczna, bo obszar pokrywają włosy, to jednak nie oznacza to, że jest w pełni chroniona. Często występującym objawem bywa swędzenie, które ostatecznie może oznaczać uporczywy i trudny w usuwaniu łupież.

Swędząca skóra głowy – co może być powodem?

Jeżeli od jakiegoś czasu zauważyłeś bądź zauważyłaś, że skóra głowy stała się lekko zaczerwieniona, a Ty odczuwasz uporczywe swędzenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagasz się z dolegliwością, która dotyka aż połowy ludzkości i wywoływana jest przez mikroorganizm Malassezia globosa. Ale warto też wspomnieć, że swędzenie wywoływać mogą zupełnie inne, równie często spotykane czynniki. Wystarczy, że zbyt rzadko myjesz włosy albo gdy robisz to zbyt często – w każdym z tych przypadków objaw będzie dokładnie ten sam. Skóra głowy może być też poparzona, jeżeli przebywając na pełnym słońcu nie osłonimy jej we właściwy sposób materiałem. Ale to jednak wciąż nie wszystko, bo czasami produkty do mycia włosów zawierające drażniące substancje także będą wywoływały odruch drapania, co tylko wzmoże problem. A co w przypadku, gdy chodzi o łupież?

Czy łupież zniknie, gdy zastosujemy domowe sposoby?

Wiele osób ma nadzieję, że uda im pozbyć się problemu z nadmiernym złuszczaniem skóry poprzez stosowanie domowych sposobów. Tych natomiast jest niezwykle wiele i nierzadko ciężko zdecydować się na jeden konkretny. Mają one zastąpić nam szampon przeciwłupieżowy. Czy jednak rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Otóż rzeczywiście niektóre produkty i mieszanki, które przygotujemy w domowym zaciszu, mogą pomóc, ale łupież bywa trudnym przeciwnikiem i konieczne jest zastosowanie znacznie silniejszych substancji aktywnych. Natomiast nie zaszkodzi odstawić na dany moment produkty do stylizacji, suche szampony oraz zrezygnować z suszenia włosów suszarką (powoduje to przegrzanie skóry głowy).

Jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

Najczęściej nie obędzie się więc bez zakupu skutecznego i sprawdzonego produktu do mycia włosów. Szampon przeciwłupieżowy zaczyna działać już od pierwszego użycia. Na ostateczne efekty musimy zaczekać nieco dłużej, ponieważ składniki aktywne potrzebują trochę czasu, aby wpłynąć na stan skóry. Stosuje się je w przypadku różnych odmian łupieżu. W składzie znajdują się składniki przeciwgrzybiczne. Jeżeli chodzi natomiast o dodatki o działaniu keratolitycznym, to najczęściej wybiera się: kwas salicylowy, siarkę, rezorcynę czy mocznik. Kluczowe jest natomiast stężenie, które spowoduje, że zmiękczeniu ulegnie zrogowaciały naskórek, którego przede wszystkim chcemy się pozbyć. Nie powinien on zalegać między włosami i zatykać ujścia gruczołów. Jednak szampon działający przeciwłupieżowo powinien też posiadać składniki pielęgnujące oraz lecznicze (często są to wyciągi roślinne oraz witaminy).

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka