czwartek, 2 września 2021 09:29

System VRF - zasady działania

Autor Artykuł sponsorowany
System VRF - zasady działania

Nowoczesne rozwiązania chłodnicze stanowią duże udogodnienie zarówno dla właścicieli prywatnych, niewielkich domów jak i zarządców dużych, przemysłowych budynków. Ich największe zalety stanowią ekologiczność, energooszczędność oraz ekonomiczność. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa moduł Variable Refigerant Flow.

Specyfikacja systemów VRF

System VRF bazuje na permanentnej zmianie ilości czynnika chłodniczego, krążącego w układzie, niezbędnego dla zapewnienia optymalnego komfortu oraz maksymalnej efektywności energetycznej w dostępnych warunkach pracy. Ziębnik regulowany jest za pomocą odpowiedniego zaworu rozprężnego. W układzie wykorzystywane są ponadto sprężarki inverterowe, których praca wpływa na ilość przepływającego czynnika. System VRF bazuje na rurociągach, osiągających nierzadko 1000 metrów. Jednostki wewnętrzne oraz zewnętrzne różnią się pomiędzy sobą pomiarami.

Sterowanie systemem VRF opiera się na centralce (BMS), działaniach indywidualnych lub narzędziach online. Moduł wykorzystuje się w obrębie budynków o dużej powierzchni, odznaczających się wysoką sprawnością w sektorze chłodzenia oraz grzania. VRF dzieli się na systemy dwu- i trójrurowe z wewnętrznym odzyskiem ciepła. W obu tych rozwiązaniach, dolne źródło energii stanowi powietrze. Trzeci typ stanowią moduły, bazujące na wodzie z wymiennikiem ciecz/freon.

Zalety wybrania systemu VRF

Systemy VRF nie zaburzają estetyki budynku. Instalacja modułu nie wymaga bowiem dodatkowych adaptacji architektonicznych. Urządzenia VRF wyróżniają się wysokim współczynnikiem efektywności, dzięki czemu spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi eksploatacyjne. Charakteryzuje je również niski poziom hałasu oraz duży temperaturowy zakres pracy (od -15 do 48 stopni Celsjusza). Współpracuje z nimi wiele jednostek wewnętrznych – kasetonowe, kanałowe i przypodłogowo-sufitowe. Proces instalacyjny realizowany jest całościowo lub etapowo, w zależności od preferencji klienta. Po montażu kilku jednostek wewnętrznych można uruchomić układ, a dopiero w następnym sezonie dołączyć pozostałe elementy. Warto dodać, że systemy VRF stanowią oszczędne rozwiązanie dzięki zastosowaniu odpowiednich sprężarek. Co więcej, systemy VRF charakteryzują się wyższymi współczynnikami COP i EER aniżeli urządzenia takie jak chillery. Agregaty wykorzystywane w systemach są regularnie udoskonalane ze względu na konkurencyjność chłodniczego obszaru rynkowego. Praca urządzenia może odbywać się modułowo. Przy zastosowaniu baterii w obrębie jednostek zewnętrznych system samoczynnie przełącza się, co wpływa na przedłużenia żywotności instalacji.

Variable Refigerant Flow stanowi wydajne i nowoczesne rozwiązanie w obszarze klimatyzacji budynków. Szczegółowe informacje na temat systemu znaleźć można na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling Solutions.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka