wtorek, 7 stycznia 2020 16:15

Szamba betonowe - podstawowe informacje o ich użytkowaniu

Autor Artykuł zewnętrzny
Szamba betonowe - podstawowe informacje o ich użytkowaniu

Nie masz dostępu do sieci kanalizacyjnej? Musisz korzystać z alternatywnych metod odprowadzania nieczystości? Chociaż szamba i przydomowe oczyszczalnie nie są niczym nowym, w dalszym ciągu u wielu osób budzą niechęć. Dlaczego? Ponieważ nie są to systemy bezobsługowe.  Niestety, w wielu małych wsiach lub nawet na przedmieściach, wciąż brakuje innych możliwości pozbycia się ścieków. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele interesujących konstrukcji, które znacznie ułatwiają eksploatację szamb. Na co warto zwrócić uwagę przy ich opróżnianiu i czyszczeniu?

Regularne opróżnianie zbiornika

Jak często należy opróżniać szambo? Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielkości zbiornika, ilości domowników i tego, w jaki sposób eksploatują oni swoje gospodarstwo domowe. Przyjęto jednak, że jedna osoba produkuje średnio ok. 150-200 litrów ścieków dziennie. Warto więc przed wyborem wielkości zbiornika obliczyć swoje zapotrzebowanie w taki sposób, by okres opróżniania przypadał co 2-3 tygodnie.

Czas zapełnienia zbiornika może być jednak zróżnicowany. Kiedy wiadomo, że koniecznie trzeba go opróżnić? Wiele nowoczesnych systemów posiada specjalne mierniki, które informują o poziomie zanieczyszczeń. Jeżeli dysponujesz standardowym szambem takim jakie proponuje http://kamal-bet.pl/, zapisuj daty i reaguj, gdy w Twoim domu lub budynku pojawi się nieprzyjemny zapach.

Jak opróżniać szambo?

Samodzielne podejmowanie czynności opróżniających może być niebezpieczne. Zagrożenie zdrowia lub życia wynika z ilości bakterii i chemikaliów znajdujących się w zbiorniku. Biorąc pod uwagę koszt usługi wywozu i utylizacji zanieczyszczeń, nie warto podejmować ryzyka.

Czyszczenie szamba – na czym polega?

Na dnie szamba i w rurach mogą z czasem okładać się różnego rodzaju odpady i złogi tłuszczowe. Wóz asenizacyjny nie poradzi sobie z nimi, ponieważ jego zadaniem jest jedynie pozbycie się płynnej zawartości. Mechaniczne czyszczenie również nie wchodzi w grę, ponieważ brak wygodnego dostępu do dna zbiornika i rur kanalizacyjnych uniemożliwia efektywny proces. Co zatem zrobić? Jedynym sensownym rozwiązaniem są specjalne preparaty, które należy po prostu umieścić w toalecie i spuścić wodę.

Na rynku znajdziemy wiele proszków i tabletek o zróżnicowanym składzie (zarówno biopreparaty, które są szczepami naturalnych bakterii, jak i środki w pełni syntetyczne). Warto zatem przetestować kilka najpopularniejszych rozwiązań, by wybrać opcję, która najlepiej sprawdzi się w Twojej sytuacji.

Wykorzystaj odpowiedni przewód odprowadzający zanieczyszczenia

Opróżnianie szamba w większości przypadków wymaga wjazdu wozu asenizacyjnego na posesje. Dla niewielkich obiektów może być to spory problem ze względu na rozmiar pojazdu. Warto więc nie tylko dokładnie przemyśleć usytuowanie zbiornika (trzymając się obowiązkowych przepisów mówiących o odległości szamba od budynku i ogrodzenia), ale również montaż specjalnego przewodu odprowadzającego ścieki, którego jeden koniec znajdzie się w zbiorniku, natomiast drugi dostępny będzie przy ogrodzeniu. Dzięki temu przy pomocy szybkozłączki, pracownicy firmy utylizacyjnej będą mieć prosty i błyskawiczny dostęp do ujścia zanieczyszczeń.

Szambo powinno również posiadać specjalnie zaprojektowany kominek odpowietrzający. W jakim celu jest on stosowany? Otóż w trakcie odprowadzania zanieczyszczeń przez wóz asenizacyjny, powstaje ogromne podciśnienie, które wysysa wodę z syfonów i toalet. W rezultacie pojawienie się nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu jest kwestią kilku minut. Kominki odpowietrzające zapobiegają takim sytuacjom, maksymalizując tym samym komfort lokatorów lub gości. Pamiętaj, że jeśli Twoje szambo zostało w nie wyposażone, a w pomieszczeniach czuć zapach ścieków, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy system odpowietrzający nie został zapchany lub zablokowany.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka