środa, 5 maja 2021 09:53

Szczepienia przeciw COVID-19 a picie alkoholu. Eksperci zabrali głos

Autor Norbert Kwiatkowski
Szczepienia przeciw COVID-19 a picie alkoholu. Eksperci zabrali głos

Nie ma dowodów na to, że picie alkoholu po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 wpływa na jej działanie. Taki wniosek na podstawie obserwacji przedstawił brytyjski regulator leków i produktów ochrony zdrowia MHRA.

W kuluarach pojawiała się teza, że nie powinno spożywać napojów wyskokowych przez dwa tygodnie po otrzymaniu preparatu. Zdaniem Brytyjczyków -  nie ma dowodów, że pływa na jej działanie.

Niemniej eksperci zalecają, by na kilka dni przed szczepieniem wstrzymać się od spożywania alkoholu i zadbać o regularny wysiłek. Pacjenci podczas kwalifikacji na szczepienie mogą zostać zapytani przede wszystkim o leki, jakie przyjmują, o reakcje alergiczne w przeszłości, jakie przeszli, o choroby, na które chorują, oraz o obecny stan samopoczucia i to, co działo się w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Z analizy zachowań i reakcji, do szczepienia  nie kwalifikuje się pacjenta, który w ciągu ostatnich 14 dni miał objawy ostrej infekcji, gorączkę powyżej 38,5 stopnia, zapalenie płuc, podejrzenie COVID-19 czy kontakt z osobą chorą w ciągu ostatnich 14 dni.

Info: MHRA/TVN24 Foto: zdjęcie poglądowe/Unsplash

Małopolska - najnowsze informacje