wtorek, 17 marca 2020 12:38

Szkło hartowane to nie wszystko. Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu?

Autor Artykuł sponsorowany
Szkło hartowane to nie wszystko. Jak zadbać o bezpieczeństwo telefonu?

Nowoczesne telefony ułatwiają nam dzisiaj życie dzięki wielu przydatnym funkcjom. Są to często urządzenia na tyle drogie, że ciężko się pogodzić z ich utratą czy zniszczeniem. Warto chronić swój telefon przed uszkodzeniami za pomocą obudowy ze szkła hartowanego lub solidnego etui, np. z poliwęglanu. Smartfon może także stać się atrakcyjnym celem dla złodziei, a nierozważne korzystanie z niego naraża na ataki cyberprzestępców. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo.

Zdalna lokalizacja, blokowanie i usuwanie danych z telefonu

Aby namierzyć zgubiony lub skradziony smartfon, warto skorzystać z funkcji jego lokalizacji. Dzięki temu możemy zobaczyć na interaktywnej mapie, w jakim położeniu znajduje się aktualnie nasze urządzenie. Pomocna w namierzeniu może okazać się także funkcja alarmu, który uaktywnia się po wysłaniu SMS z uzyskanym wcześniej kodem na numer skradzionego telefonu. Jeżeli złodziej znajduje się niedaleko, wtedy dzięki głośnemu sygnałowi dźwiękowemu jesteśmy w stanie w porę zareagować.

Istnieje także możliwość zdalnego zablokowania urządzenia, oferowana przez wybranych operatorów komórkowych. Mogą oni także założyć blokadę, jeżeli wskażemy im unikalny numer IMEI urządzenia. Aby go poznać, należy posłużyć się skrótem klawiszowym *#06#.

Jeszcze inną przydatną funkcją jest usuwanie danych, które znajdują się w pamięci zgubionego lub skradzionego smartfona. Warto jednak pamiętać, że operacja ta jest nieodwracalna. Jej używanie ma jednak sens, jeżeli zapisujemy na urządzeniu poufne dane.

Ochrona loginów i haseł

Na telefonie często gromadzimy dane potrzebne nam w celu zalogowania się na pocztę, a także na konto w banku lub serwisie społecznościowym. Tego typu informacje mogą jednak wpaść w niepowołane ręce, dlatego powinny być w odpowiedni sposób zaszyfrowane. Pomoże w tym funkcja ochrony haseł. W celu uzyskania dostępu do danych logowania będzie wtedy konieczne podanie ustawionego hasła ogólnego. Warto także pamiętać o tym, aby ustawiać trudne do rozszyfrowania hasła – długie, składające się ze znaków specjalnych, cyfr, a także dużych i małych liter. Do ich tworzenia służą automatyczne generatory.

Kontrola rodzicielska

Warto również zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci. W przestrzeni internetowej czeka dziś na nie wiele zagrożeń. Potencjalnie niebezpieczne serwisy możesz zablokować, korzystając z funkcji kontroli rodzicielskiej. Możesz wtedy zablokować dostęp do konkretnych domen lub określonego rodzaju witryn.

Zabezpieczenie przed szkodliwym oprogramowaniem

Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie to dzisiaj zagrożenie nie tylko dla komputerów, lecz także telefonów obsługujących internet. Warto utrudnić zadanie cyberprzestępcom, instalując na swoim telefonie pakiet antywirusowy, wykrywający i usuwający różnego rodzaju zagrożenia. Należy także pamiętać o systematycznym aktualizowaniu oprogramowania telefonu, a także wszystkich zainstalowanych aplikacji – powinny być one pobierane jedynie z zaufanych źródeł. Aby nie utracić cennych danych zapisanych w pamięci telefonu, warto ponadto regularnie wykonywać kopie zapasowe.

Należyte zabezpieczenie telefonu nie polega zatem tylko na wyborze obudowy ze szkła hartowanego czy wytrzymałego etui. Równie ważne jest zabezpieczenie systemu oraz zapisanych w pamięci poufnych danych. Klienci Netii.plmogą wraz z abonamentem korzystać z usługi Bezpieczny Smarton, dzięki czemu zapewniają sobie kompleksową ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami, m.in. wirusami, phishingiem, kradzieżą telefonu czy gromadzonych haseł i loginów. Mogą również zmniejszyć ryzyko tego, że ich dziecko będzie odwiedzało niebezpieczne czy przeznaczone dla dorosłych strony internetowe. Po więcej informacji na temat ochrony telefonu czy internetu zajrzyj na netia.pl/pl/blog.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka